Саакашвілі голодує 25-й день. У Руставі сталися сутички під час акції на його підтримку
Біля пенітенціарної установи №12 у Руставі, куди доправили політика після затримання, ввечері зібралося кілька тисяч осіб. Учасники мітингу вимагали, щоб експрезидента негайно перевели в багатопрофільну клініку цивільного сектору.
Акцію під гаслом "Свободу Міші" організувала партія Саакашвілі "Єдиний національний рух". На ній виступив, зокрема, кандидат у мери Руставі від цієї партії, колишній губернатор Квемо-Картлі Давид Кіркітадзе. Він закликав громадян узяти участь у другому турі муніципальних виборів 30 жовтня і проголосувати за опозицію.
Коли прибічники опозиції збиралися на акцію під офісом Кіркітадзе, там сталася сутичка між ними та активістами керівної "Грузинської мрії", повідомило місцеве агентство InfoRustavi.
Противники Кіркітадзе звинуватили політика в тому, що на попередньому посту він скоював злочини, і заявили про неприпустимість призначення його мером.
Один із протестувальників стверджує, що Кіркітадзе вдарив його. Згодом ситуація кілька разів загострювалася. У конфлікті брало участь до пів сотні людей.
Сам Кіркітадзе схарактеризував те, що трапилося, як "напад на офіс, спробу вторгнення і втручання в політичну діяльність", повідомляє "Грузия Online". Він також заявив, що серед нападників були агенти поліції.
У МВС Грузії почали розслідування інциденту за ст. 126 (насильство) Кримінального кодексу Грузії.
Контекст:
Саакашвілі обіймав пост президента Грузії два строки поспіль – у 2004–2013 роках. Незабаром після того, як пішов із поста президента, він покинув країну.
У Грузії Саакашвілі засудили до трьох років позбавлення волі за помилування колишніх співробітників МВС, засуджених за вбивство співробітника "Об'єднаного банку Грузії" Сандро Гіргвліані. Ще шість років він дістав у справі про побиття політика Валерія Гелашвілі. Щодо Саакашвілі у Грузії розслідують ще кілька справ, зокрема про розгін акції протесту в листопаді 2007 року.
У 2015–2016 роках Саакашвілі очолював Одеську облдержадміністрацію. Він набув українського громадянства у травні 2015 року, а в липні 2017-го втратив його. У травні 2019 року президент України Володимир Зеленський повернув Саакашвілі українське громадянство. З червня 2020 року Саакашвілі перебуває на посаді голови Виконавчого комітету реформ України.
6 вересня 2021 року Саакашвілі повідомив про намір приїхати у Грузію 2 жовтня, у день місцевих виборів. Уранці 1 жовтня політик повідомив про повернення до Грузії. Саакашвілі закликав громадян вийти на мітинг у Тбілісі 3 жовтня і сказав, що приєднається до протестувальників.
Увечері 1 жовтня прем'єр-міністр Грузії Іраклій Гарібашвілі заявив, що Саакашвілі затримали. Незабаром МВС Грузії опублікувало відео затримання політика. ЗМІ повідомили, що Саакашвілі затримали у Тбілісі, а зараз він перебуває в пенітенціарній установі №12 у Руставі.
1 жовтня прокуратура Грузії порушила ще одну кримінальну справу за фактом незаконного перетину Саакашвілі кордону.
Після затримання Саакашвілі українське МЗС викликало до себе посла Грузії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що зараз розглядають різні варіанти розв'язання проблеми, зокрема через екстрадицію. Зеленський зазначив, що українська влада займатиметься поверненням Саакашвілі в Україну.
Експрезидент Грузії 1 жовтня оголосив голодування. Відтоді він схуд щонайменше на 15 кг, говорила його кохана, народна депутатка України від "Слуги народу" Єлизавета Ясько.
Консиліум лікарів, сформований при Міністерстві охорони здоров'я Грузії, відвідав Саакашвілі й 19 жовтня рекомендував шпиталізувати його для інтенсивного спостереження і профілактики. У ніч на 23 жовтня стан політика різко погіршився, йому зробили екстрене переливання крові, повідомила Ясько.
Адвокат політика Бека Басілая розповів 23 жовтня, що влада Грузії погоджується на переведення Саакашвілі в тюремний шпиталь і що захист Саакашвілі стурбований цим через питання безпеки. Того самого дня консиліум зібрався знову, лікарі рекомендують перевести політика у цивільну медичну клініку.