Швеція звинуватила Росію у поширенні фейків про спалення Корану, щоб завадити вступу країни в НАТО
Шведська влада звинуватила Росію у спробі вплинути на ставлення до спалення Корану у світі за допомогою дезінформаційних кампаній арабською мовою. Імовірно, так РФ хоче зірвати процес вступу Швеції в НАТО. Про це видання The Guardian написало 6 серпня, посилаючись на агентство психологічного захисту Швеції, яке входить до складу міністерства оборони країни.
Представник агентства психологічного захисту Мікаель Остлунд заявив, що після того, як у червні на акції протесту біля мечеті у Стокгольмі під час мусульманського свята Ід аль-Адха спалили Коран, дезінформація в інтернеті почала зростати в геометричній прогресії.
Серед розповсюджувачів неправдивих наративів, за його словами, були державні діячі й ісламістські екстремісти.
"Вони повторюють твердження про те, що Швеція підтримує спалювання Корану, що Швеція – ісламофобська країна й вороже налаштована проти ісламу. Ми не дуже здивовані, оскільки Росія використовує наративи, які виставляють Швецію в поганому світлі й ускладнюють її вступ у НАТО", – сказав він.
За його даними, російські державні ЗМІ RT і Sputnik опублікували серію статей арабською мовою, в яких помилково стверджували, що шведський уряд підтримує спалювання Корану. З кінця червня влада зареєструвала приблизно 1 млн таких повідомлень арабською й іншими мовами.
Остлунд зазначив, що оскільки ці канали є державними, це свідчить про те, що стратегія походить із самого верху РФ і її затверджує Кремль.
Валентина Шаповалова, наукова співробітниця Копенгагенського університету, яка займається вивченням російської пропаганди й дезінформації, зазначила, що спалювання Корану у Швеції "важко обійти стороною" у російських ЗМІ, де про це повідомляють мало не щодня.
"Росія безперечно намагається використати спалення Корану у своєму пропагандистському наративі, побудованому навколо ідеї про те, що загалом Захід і західні цінності корумповані, а Захід перебуває в занепаді. У деяких ЗМІ спалення Корану використовували як свідчення того, що ліберальний західний світ зайшов надто далеко", – зазначила вона.
Контекст:
На тлі спроб Швеції вступити в НАТО у країні вже кілька разів відбувалися акції, на яких спалювали Коран. Зокрема, 21 січня у Стокгольмі це зробив лідер данської ультраправої політичної партії Hard Line Расмус Палудан, пише Reuters. Агентство зазначає, що Палудан дістав дозвіл поліції на проведення акції. У дозволі йшлося, що "його акція протесту була спрямована проти ісламу й спроби президента Туреччини Реджепа Ердогана вплинути на свободу висловлювання думок у Швеції".
Інцидент призвів до ускладнення відносин між Швецією й Туреччиною. Зокрема, Туреччина скасувала візит до Анкари міністра оборони Швеції, під час якого планували переговори про розширення НАТО, а Ердоган заявив, що його країна не має наміру надавати Швеції будь-яку підтримку щодо її вступу в НАТО.
28 червня у Стокгольмі знову спалили Коран. Як і попередню акцію, її узгодили з поліцією, її організував уродженець Іраку Салван Моміка. Ердоган назвав подію "антіїсламською провокацією".
31 липня Моміка й ще один уродженець Іраку Салван Наджем знову спалили Коран, пише The Local. На акції біля будівлі парламенту у Стокгольмі вони били ногами й топтали мусульманську священну книгу, потім підпалили її сторінки.