"Найімовірніше, ЦРУ, ФБР". Лукашенко заявив, що на нього і синів готували замах
"Захоплення дитини [планували] – однієї, другої, як вийде. Посадимо в льох... До речі, у Гомельській області і льох підготували, ми затримали групу. [...] Потім ми виявили явно роботу іноземних спецслужб, найімовірніше, Центрального розвідувального управління, ФБР (не знаю, хто там з американців працював). Ми виявили їхнє бажання з'явитися в Мінськ і вже зайнятися організацією замаху на президента і дітей", – стверджує "президент Білорусі".
За його словами, одного з "агентів" американських спецслужб захопили в Москві, його прізвище Зенкович.
Лукашенко вважає, що в Білорусь "агенти" їхати побоялися, бо "затримали кілька груп, які сюди зброю звезли, вже у схрони заховали".
Він заявив, що "не дай боже" торкнутися до дітей – "буде страшна різанина".
"Чому американці так поводяться? Адже поставити завдання усунути президента, запам'ятайте, не може ніхто (дати згоду), крім найвищого політичного керівництва. Тільки вони, жодні спецслужби", – заявив Лукашенко.
Опозиційне білоруське видання TUT.BY зазначило, що одночасно з публікацією заяви Лукашенка на телеканалі ОНТ вийшов сюжет, у якому глава КДБ Білорусі Іван Тертель повідомив про зупинення діяльності групи, яка намагалася захопити владу в країні. Серед затриманих опинилися політолог Олександр Федута та адвокат Юрій Зенкович.
Контекст:
9 серпня 2020 року в Білорусі відбулися вибори президента, після яких почалися масові акції протесту незгодних із результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, котрий перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня в країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Деякі держави, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році ), а вже після цього провести нові вибори.