Ситуація у США посилює невизначеність щодо підтримки України – Боррель
Ситуація з бюджетом у США позначається на міжнародній підтримці України, яка протистоїть російській агресії. Про це верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики та політики безпеки Жозеп Боррель написав 8 жовтня у блозі на сайті дипломатичної служби ЄС за підсумками візиту до Києва.
Він нагадав, що, щоб уникнути так званого шатдауну, Конгрес США ухвалив двопартійний законопроєкт, який не містить підтримки України. Євросоюз, за його словами, не зможе швидко компенсувати це.
"Попри активну позицію адміністрації [президента США Джо] Байдена, це посилює невизначеність щодо майбутньої підтримки США цієї країни. У короткостроковій перспективі ми не можемо компенсувати відсутність підтримки з боку США і сподіваємося, що наші друзі та союзники швидко знайдуть шляхи виходу з глухого кута", – написав Боррель.
Глава дипломатичної служби ЄС зазначив, що такий розвиток подій підвищує відповідальність європейських країн за те, щоб відповісти на виклик, кинутий режимом президента РФ Володимира Путіна проти "основних демократичних цінностей і міжнародного порядку, заснованого на правилах, із яким європейський проєкт завжди був тісно пов'язаний із самого початку".
30 вересня Боррель приїжджав в Україну з неоголошеним візитом. Він зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським, а також міністром оборони Рустемом Умєровим, обговоривши з ним постійну військову допомогу ЄС. Він наголосив, що вона не залежить від стану справ на фронті, а також повідомив, що Євросоюз готує довгострокові зобов'язання з безпеки для України.
Контекст:
30 вересня Палата представників і Сенат США ухвалили законопроєкт про фінансування роботи уряду на найближчі 45 днів, щоб уникнути зупинки його роботи (шатдауну). З документа прибрали фінансову допомогу Україні.
Президент США Джо Байден підписав документ, але, коментуючи голосування, яке відбулося, заявив, що Сполучені Штати "за жодних обставин" не можуть допустити припинення підтримки України.
Амбасадорка України у США Оксана Маркарова 1 жовтня заявила, що тимчасовий бюджет ніяк не вплине на постачання американської зброї й обладнання, тому що їх погодили раніше. Вона також додала, що після ухваленого рішення "інформаційний простір США зайняли заяви щодо цього й на підтримку України".
Маркарова склала список американських політиків і посадовців, які виступили за продовження допомоги Україні. Серед них, зокрема, президент США Джо Байден, міністр оборони Ллойд Остін, речник Палати представників Кевін Маккарті, сенатори, конгресмени та інші.