"Скопійовано з атак РФ проти України". У Косові стався вибух на об'єкті водної інфраструктури
Увечері 29 листопада в Косові пролунав вибух на каналі Iber Lepenci, який постачає воду в кілька міст країни, зокрема у столицю Косова Пріштіну, а також подає воду на теплоелектростанції. Про це повідомило Radio Europa e Lirë.
Згідно з картою, яку показав ЗМІ, інцидент стався неподалік кордону із Сербією, із якою в Косова напружені відносини.
За даними Пріштіни, постраждалих унаслідок вибуху немає.
Прем'єр-міністр Косова Альбін Курті сказав, що йдеться про "злочинний і терористичний акт" із боку Сербії, метою якого, за його словами, було "завдати шкоди одній із найважливіших інфраструктур" країни.
Глава МЗС Косова Доніка Гервалла-Шварц заявила 30 листопада в соцмережі Х, що "внаслідок терористичної атаки з використанням потужних вибухових речовин серйозно пошкоджено основне джерело водопостачання й виробництва енергії".
Дипломатка стверджує, що "нова атака скопійована з російської версії атак на важливі об'єкти інфраструктури в Україні".
"Ми просимо всіх міжнародних партнерів натиснути на президента Сербії [Александра] Вучича, щоб він негайно припинив організовувати й розпалювати конфлікт у регіоні", – написала Гервалла-Шварц.
Глава МЗС Сербії Марко Джурич заявив у соцмережі Х про непричетність Сербії до інциденту.
"Сербія якнайрішучіше засуджує нещодавній напад на канал Iber Lepenci. Цей глибоко тривожний акт саботажу ставить під загрозу життя й засоби для існування незліченної кількості людей у регіоні. [...] Курті поспішив показати пальцем на Белград без доказів, ми вважаємо, що такі передчасні звинувачення є навмисною диверсією, яка потенційно вказує на причетність режиму Альбіна Курті", – написав він.
Сербський дипломат закликав "усі сторони протистояти провокаціям і віддавати пріоритет діалогу, взаєморозумінню і співпраці". Він стверджує, що "Сербія, як і раніше, віддана миру, стабільності та співпраці як основі успішного і спільного майбутнього на Балканах".
У компанії, яка відповідає за роботу в Косові каналу Iber Lepenci, заявили в ніч на суботу, 30 листопада, що "після ночі, сповненої тривог і стресу", у канал уклали труби й вода надходить безперешкодно.
"Ми віримо, що незабаром ми придумаємо рішення для постачання питної води", – написав гендиректор компанії Фарук Мужка.
Контекст:
Республіка Косово є частково визнаною державою. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії 2008 року. Сербія не визнає відділення Косова і вважає його своєю територією. Незалежність Косова визнали приблизно 100 країн, зокрема США. Україна цього статусу не визнає.
Із 2011 року за посередництва ЄС Сербія й Косово ведуть переговори щодо нормалізації відносин. Очікують, що переговорний процес завершиться юридичною угодою. Косово наполягає на тому, щоб угода містила взаємне визнання, Сербія домагається "компромісного рішення".
Ще в лютому 2023 року Сербія й Косово висловлювали готовність розпочати реалізацію угоди про шлях до нормалізації відносин.