"Думаю, Зеленський розумніший". Президент Сербії заявив, що якщо Україна визнає незалежність Косова, то "втратить усе в один день"

Україна – дружня для Сербії країна, зазначив Вучич
Фото: EPA

Президент Сербії Александр Вучич висловився стосовно ймовірного визнання Україною незалежності Косова після того, як нардеп від "Слуги народу", голова комітету Ради із зовнішньої політики та міжпарламентського співробітництва Олександр Мережко підписав звернення до урядів західних держав із закликом переглянути політику щодо Белграда. Вучич зробив заяву на пресконференції 8 серпня, її цитує RTRS.

Відкритий лист стосовно сербсько-косовських відносин, який підписало понад пів сотні депутатів різних парламентів, 6 серпня опублікував Kyiv Post. Його ініціатором стала британська депутатка Алісія Кернс. Підписанти, зокрема, закликали "повернути баланс та пропорційність у відносинах із Косовом і Сербією".

"Ми просимо міжнародну спільноту здобути уроки з нашого минулого і не допустити проведення на Балканах політики, орієнтованої на Белград. Ми також просимо... розглянути можливість прийняття політики стримувальної дипломатії для запобігання подальшому загостренню безпеки та політичної ситуації на півночі Косова, водночас будь-які заяви, будь-які покарання або санкції мають бути збалансованими та пропорційними, а ті, хто відстоює верховенство закону та демократію, не мають зазнавати наруги", – ідеться в тексті листа.

Вучич на пресконференції заявив, що бачив відкритий лист, який підписало 56 парламентарів. За його словами, він спрямований на "провокування конфлікту".

"Що стосується України, то це дружня нам країна. Думаю, [президент України Володимир] Зеленський розумніший за Мережка. Тому що уявіть: якби Україна визнала незалежність Косова, то вона втратила б усе в один день", – наголосив президент Сербії.

Водночас Вучич не вказав, що мав на увазі.

Він додав, що завжди відстоюватиме право Сербії ухвалювати власні рішення.

Вучич після першої зустрічі із Зеленським у Молдові на початку червня заявив, що Україна не визнає незалежності Косова і поважає територіальну цілісність Сербії, "так само, як Сербія поважає територіальну цілісність України".

Контекст:

Республіка Косово є частково визнаною державою. Вона оголосила про свою незалежність від Сербії 2008 року. Сербія не визнає відділення Косова та вважає його своєю територією. Незалежність Косова визнало приблизно 100 країн, зокрема США. Україна цього статусу не визнає.

Торік у жовтні нардеп від "Євросолідарності" Олексій Гончаренко виступив у парламенті Косова, заявивши, що потрібно визнати його незалежність. Він також зареєстрував у Раді проєкт постанови про визнання державного суверенітету і незалежності Республіки Косово. Нардепи його поки що не розглянули.

У Раді наголосили, що візит Гончаренка до Косова "мав суто приватний характер", а його заяви не є позицією парламенту України.

Сербія засудила агресію РФ проти України, але відмовляється вводити санкції проти країни-агресора. У МЗС України у квітні 2022 року висловлювали розчарування щодо цього, а канцлер Німеччини Олаф Шольц наголошував, що Сербія як країна, яка прагне стати членом Європейського союзу, має приєднатися до санкцій ЄС проти Росії через її вторгнення в Україну. Вучич пояснював, що причина такої позиції його країни у "дуже складній ситуації" з енергопостачанням.

У липні 2023 року Вучич сказав, що Сербія не вводить санкцій проти країни-окупанта РФ із міркувань моралі.