США шукають способи ускладнити роботу російського тіньового флоту – The Wall Street Journal
Москва обходить обмеження цін на нафту країн "Великої сімки", перевозячи сиру нафту за допомогою флоту застарілих танкерів, дію санкцій щодо яких обмежено. Про це пише The Wall Street Journal 6 листопада.
За останніми даними, надходження від податків на нафту й газ у російський бюджет збільшилися в жовтні більше ніж удвічі порівняно з вереснем і понад на чверть порівняно з даними за цей місяць торік, пише видання.
Установлений ліміт ціни мав забезпечити потік російської нафти на світові ринки й водночас скоротити доходи РФ від її продажу. Спочатку санкції працювали, але Москва знайшла способи їх обійти, ідеться в публікації.
За даними дослідження Київської школи економіки, станом на вересень у Росії був тіньовий флот, який перевозив нафту й нафтопродукти з російських портів, у нього входить 180 танкерів.
За даними медіахолдингу S&P Global, зараз понад половину російського експорту сирої нафти доправляють танкери, які не мають західної страховки, порівняно з приблизно 35% у січні.
Міністерство фінансів США вперше минулого місяця наклало штрафи на два танкери за порушення правил санкцій. Також США та їхні союзники обговорюють способи зробити для РФ дорожчою експлуатацію суден, які вона використовує для обходження санкцій, повідомили джерела, ознайомлені з перебігом обговорення.
США запропонували портовим операторам список рекомендацій, які можуть збільшити витрати для Росії, включно з вимогою до суден довести, що вони мають належну капіталізовану страховку для плавання у водах. Однак незрозуміло, чи погодяться іноземні чиновники судноплавства на пропозиції США, зазначає The Wall Street Journal.
Контекст:
На початку грудня 2022 року країни – члени "Великої сімки", а також Австралія та ЄС ввели обмеження цін на російську нафту, установивши максимальний рівень у розмірі $60 за барель. Із 5 лютого 2023 року ці країни ввели цінову стелю на російські нафтопродукти: $100 – для дизельного пального і $45 – для різних мастил.
Через обмеження ціни на сиру нафту Росія втрачає $172 млн щодня, писало в серпні агентство Bloomberg із посиланням на звіт Гельсінського центру досліджень енергетики й чистого повітря (CREA). Після того як обмеження поширили й на нафтопродукти, РФ втрачатиме ще більше – $280 млн на день, вважає агентство.