США схвалили передання Україні американської зброї країнами Балтії – ЗМІ

Найближчими днями адміністрація США почне постачання в Україну протитанкових ракет і боєприпасів, написало Politico
Фото: depositphotos.com
Держдепартамент Сполучених Штатів схвалив прохання трьох союзників по НАТО – Естонії, Литви та Латвії – про передання Україні зброї американського виробництва. Про це 19 січня написало Politico з посиланням на джерело в адміністрації США.

Повідомляють, що запити з країн Балтії надіслали протягом останніх кількох тижнів, і останній із трьох схвалено 19 січня.

Схвалення відбулося після того, як у Вашингтоні посилили попередження щодо можливого вторгнення РФ в Україну.

Зазначають, що відповідно до правил експортного контролю три країни мали дістати дозвіл Держдепартаменту США, перш ніж передавати свою зброю Україні.

Водночас співрозмовник Politico не назвав конкретної зброї, яку схвалили для передання.

За словами джерела видання, найближчими днями адміністрація США також розпочне процес постачання в Україну протитанкових ракет, боєприпасів та іншого обладнання на суму $200 млн.

21 грудня 2021 року міністр національної оборони Литви Арвідас Анушаускас заявляв, що Литва, Латвія та Естонія в разі потреби готові надати Києву "дуже швидку військову та невійськову підтримку" у разі ескалації РФ ситуації щодо України.

Наприкінці грудня стало відомо, що міноборони Естонії планує надати Україні протитанкове озброєння, ракети Javelin та 122-міліметрові гаубиці. Однак перед ухваленням остаточного рішення необхідно дістати дозвіл від країни походження ракет – США, а також від колишніх власників гаубиць – Фінляндії та Німеччини. Естонія вже розпочала цей процес, повідомила телерадіокомпанія ERR.

На початку січня у міноборони Латвії заявили про підтримку України через агресію РФ. "Латвія надає і продовжуватиме надавати Україні невійськову та військову підтримку... У разі потреби доставимо і зброю", – сказав міністр оборони країни Артіс Пабрікс.

Військову допомогу Україні надають інші західні країни. Наприклад, США з 2014-го до грудня 2020 року надали Україні допомогу більш ніж на $4,1 млрд, а фінансова підтримка Німеччини за перші п'ять років від початку війни становила понад €1,4 млрд.

Президент Сполучених Штатів Джо Байден 27 грудня підписав оборонний бюджет країни на 2022 фінансовий рік. Він передбачає фінансування у розмірі $300 млн у межах ініціативи щодо сприяння безпеці України, яка гарантує підтримку Збройних сил України.

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.

США і НАТО неодноразово закликали Росію до деескалації напруги на кордоні.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" та відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

23 грудня на щорічній пресконференції президент РФ Володимир Путін відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від перебігу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".

10-го, 12-го та 13 січня 2022 року відбулися перемовини Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхнім підсумком у Росії заявили, що не отримали від США та НАТО жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація і дипломатія або конфронтація та наслідки.

Заступниця держсекретаря США Вікторія Нуланд в інтерв'ю Financial Times, яке вийшло 15 січня, заявила, що США мають низку сценаріїв на випадок вторгнення РФ до України. У Кремлі 17 січня відповіли, що Москва також розглядає різні сценарії подальших дій.

У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті розпочати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.