США ввели санкції проти польської влади
Президент Польщі Анджей Дуда і прем'єр-міністр Матеуш Моравецький не зможуть відвідати Білий дім для зустрічі з високопосадовцями США, поки не буде внесено зміни до закону про Інститут національної пам'яті, стверджує видання Onet.
США ввели обмежувальні заходи проти польських високопосадовців за ухвалення в Польщі закону про Інститут національної пам'яті. Про це пише польське видання Onet із посиланням на документи, що підтверджують цю інформацію.
За даними видання, президент Польщі Анджей Дуда і прем'єр-міністр Матеуш Моравецький не зможуть відвідати Білий дім і зустрітися з президентом США Дональдом Трампом та іншими американськими високопосадовцями, поки до закону не буде внесено зміни.
Після підписання закону посол Польщі у Вашингтоні провів кілька зустрічей з американськими посадовцями. Один із них, помічник держсекретаря з європейських та євразійських справ Весс Мітчелл заявив, що закон неприйнятний для США, оскільки він обмежує свободу вираження поглядів.
Мітчелл повідомив, що США вводять заборону на двосторонні контакти з Польщею на найвищому рівні в Білому домі. І попередив, що у Конгресі США зростають антипольські настрої, тоді як Конгрес має дати згоду на фінансування військових проектів у Польщі, таких як розміщення американської бригади.
За словами Мітчелла, Конгрес може заблокувати фінансування військової співпраці, якщо польська влада не піде на поступки.
У травні Польща на місяць очолить Раду Безпеки ООН. У зв'язку з цим Дуда відвідає Нью-Йорк та Чикаго. Також заплановано візит у США польського прем'єра. У МЗС Польщі сподівалися, що це стане однією з найважливіших дипломатичних подій 2018 року, і намагалися організувати зустріч польських перших осіб із Трампом або віце-президентом США Майклом Пенсом.
26 січня польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. У ніч на 1 лютого документ схвалив польський Сенат. 6 лютого Дуда підписав ініціативу і передав її в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи вона не обмежує свободи слова і переконань.
Закон установлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
19 лютого стало відомо, що опозиційна "Громадянська платформа" підготувала зміни до польського закону про Інститут нацпам'яті.