США запропонували РФ домовитися про обмеження ядерних озброєнь і масштабів військових навчань – ЗМІ
США і НАТО у відповідях Москві про "гарантії безпеки" запропонували домовитися про обмеження ядерних озброєнь. Про це 26 січня написала газета The New York Times із посиланням на джерела, ознайомлені з переданими російській владі документами.
За даними газети, у документах чітко зазначено, що Росія не матиме права вето на наявність ядерної зброї, військ або звичайного озброєння у країнах НАТО.
Проте США запропонували РФ домовитися про обмеження ядерних озброєнь. Це, на думку журналістів, "відчиняє двері" для відродження Договору про ліквідацію ракет середньої та малої дальності, який втратив чинність 2019 року.
Також, згідно з документом, Сполучені Штати та їхні союзники готові обговорювати з Росією взаємні правила щодо обмеження масштабу та місця проведення військових навчань. Такі обмеження гарантували б, що навчання відбуваються далеко від кордонів і їх не можна сприйняти як стягування сил для вторгнення, зазначають журналісти.
Контекст:
З кінця минулого року Росія під виглядом навчань стягує війська до українського кордону. Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов повідомляв 22 грудня, що у 200-кілометровій зоні від кордону країни перебуває 122 тис. російських військових.
Також військових РФ перекидають у Білорусь на навчання "Союзна рішучість – 2022", які мають відбутися з 10-го до 20 лютого. Перші підрозділи збройних сил РФ почали прибувати до Білорусі в середині січня.
17 грудня 2021 року на тлі нарощування російських військ поблизу кордонів України МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них ідеться про те, що США повинні взяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку" й відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили у СРСР.
10-го, 12-го і 13 січня 2022 року відбулися переговори Росії зі США, НАТО та ОБСЄ про безпеку. За їхніми підсумками в Росії заявили, що від США і НАТО не надійшло жодних гарантій, представники США сказали, що перед РФ стоїть вибір: деескалація та дипломатія або конфронтація і наслідки.
26 січня стало відомо, що США передали Росії письмову відповідь на вимоги щодо "гарантій безпеки". Раніше в Держдепі запевняли, що в цій відповіді буде враховано думку України. Самого документа не публікували.
Генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг 26 січня заявив, що НАТО не збирається йти на поступки щодо того, кого приймати в Альянс.