Стала відома дата саміту Ради Європи – першого за 17 років. Його пропонували скликати через війну в Україні
Рада Європи збереться на свій четвертий в історії цієї організації саміт у столиці Ісландії Рейк'явіку у травні 2023 року. Про це 7 листопада у Twitter повідомила прем'єр-міністерка Ісландії Катрін Якобсдоттір.
"Рада оголосити, що четвертий саміт в історії Ради Європи відбудеться у Рейк'явіку у травні 2023 року. Це буде важлива можливість для лідерів 46 країн-членів зустрітися і підтвердити відданість основним цінностям прав людини, демократії та верховенства права", – написала вона.
У травні 2022 року генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейчинович-Бурич запропонувала зібрати четвертий саміт глав держав та урядів у зв'язку з війною, розв'язаною Росією проти України, писала "Європейська правда".
В історії Ради Європи було лише три саміти лідерів країн-членів. Перший саміт відбувся у Відні 1993 року після падіння Берлінської стіни і виникнення нових демократій у Центральній та Східній Європі. Він підтвердив політику відкритості та розширення Ради. Другий саміт провели у Страсбурзі 1997 року, третій – у Варшаві 2005 року.
Контекст:
Рада Європи – міжнародна організація, яка сприяє співпраці між її членами, державами та країнами Європи у сфері стандартів права, прав людини, демократичного розвитку, законності та культурної взаємодії.
Росія втратила право голосу в організації у 2014 році через анексію Криму. У відповідь на заборону Росія припинила виплати цьому органу у червні 2017 року. Російські внески становили приблизно 9% бюджету Ради Європи.
25 лютого 2022 року Комітет міністрів Ради Європи з ініціативи України та Польщі зупинив членство Росії в організації – після того, як РФ почала повномасштабне вторгнення на територію України.
16 березня Росію виключили з Ради Європи після 26 років членства. Також прапор РФ зняли з флагштока перед будівлею Ради Європи у Страсбурзі.
Парламентська асамблея Ради Європи на пленарному засіданні 13 жовтня ухвалила резолюцію "Подальша ескалація агресії Росії проти України", в якій, зокрема, рекомендувала визнати Росію "терористичним режимом".