Столтенберг поговорив із Джонсоном і заявив, що готовий знову зустрітися на Раді Росія – НАТО

Столтенберг обговорив із Джонсоном ситуацію "всередині та навколо України"

Фото: EPA

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив 13 січня у Twitter, що обговорив із прем'єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном ситуацію з безпекою у Європі та Україні на тлі інформації про накопичення військ РФ на російсько-українському кордоні.

"Поговорив з прем'єр-міністром Великобританії Борисом Джонсоном, щоб обговорити безпеку у Європі і ситуацію всередині та навколо України. Ми єдині в НАТО, готові захищати одне одного і готові знову зустрітися у Раді НАТО – Росія", – написав він.

Контекст:

7 грудня 2021 року президент РФ Володимир Путін під час розмови з президентом США Джо Байденом заявив, що НАТО робить спроби "освоєння" території України. "Тому Росія серйозно зацікавлена в отриманні надійних, юридично зафіксованих гарантій, що виключають розширення НАТО у східному напрямку та розміщення у суміжних із Росією державах ударних наступальних систем озброєнь", – сказав він.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, в них ідеться, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР. Росія також вимагає, щоб війська та озброєння НАТО повернули до меж рубежів 1997 року (відтоді до Альянсу вступила низка країн, зокрема Польща).

29 грудня у Держдепартаменті США повідомили, що у січні проведуть переговори з Москвою стосовно вимог щодо "гарантій безпеки": 10 січня відбувся діалог між Сполученими Штатами і РФ щодо стратегічної стабільності, 12 січня провели зустріч на рівні Ради Росія – НАТО, а на 13 січня запланували зустріч представників РФ та ОБСЄ.

Увечері 10 січня у Женеві завершилися переговори США і Росії стосовно вимог Москви щодо "гарантій безпеки". Російську делегацію очолювали заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков та Фомін, делегацію США – Шерман. Переговори проводили у закритому форматі, вони тривали приблизно сім із половиною годин без урахування перерви на обід.

Американська делегація під час переговорів висунула претензії Росії у зв'язку зі стягуванням російських військ до російсько-українського кордону. Шерман після переговорів заявила, що принцип відкритих дверей НАТО не підлягає обговоренню. Вона також повідомила, що російська сторона на переговорах не дала прямої відповіді на запитання, чи готова вона до деескалації ситуації на кордоні з Україною.

За підсумками зустрічі, державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що реального прогресу досягти у переговорах із РФ буде складно, якщо вона не змінить риторики і продовжить ескалацію свого військового нарощування. У МЗС РФ заявили про категоричну відсутність прогресу на переговорах зі США щодо членства України в НАТО.

12 січня засідання Ради Росія – НАТО завершилося, переговори тривали приблизно чотири години, хоча очікували, що зустріч завершиться приблизно за три години.