Столтенберг про український контрнаступ: Українці знову і знову перевершують очікування. Ми маємо довіряти їм

Столтенберг: Ми радимо, ми допомагаємо, ми підтримуємо, але саме українці мають ухвалювати ці рішення
Фото: EPA

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг позитивно оцінив контрнаступ ЗСУ. Відповідний фрагмент його інтерв'ю CNN телеканал опублікував 31 серпня.

"Українці поступово завойовують позиції, а це означає, що вони відтісняють росіян і здатні прорвати деякі добре укріплені, зокрема мінними полями, території. Це наполеглива боротьба, важка боротьба, і шлях до перемоги нелегкий для українців, але вони досягають успіхів і відвойовують позиції", – зазначив генсек НАТО.

Він наголосив, що зараз західним партнерам ще важливіше підтримувати українську армію.

Відповідаючи на запитання щодо розбіжностей в оцінці тактики контрнаступу серед західних військових, Столтенберг зазначив, що "між союзниками по НАТО відбувається постійний діалог і, звісно, також діалог з Україною". Він зазначив, що партнери мають допомагати порадами й підтримкою, але остаточне рішення залишається за Україною.

"Саме українці, їхні командири на полі бою мають ухвалювати ці важкі й жорсткі рішення. Ми бачимо, що українці знову і знову перевершують очікування. Ми маємо довіряти їм. Ми радимо, ми допомагаємо, ми підтримуємо, але, зрештою, саме українці мають ухвалювати ці рішення", – наголосив генсек Альянсу.

Столтенберг нагадав, що на початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну експерти вважали, що Україна протримається лише кілька днів або тижнів, але українські військові звільнили північ країни, Київську й Харківську області, території на півдні, Херсон, "і тепер вони досягають ще більших успіхів".

Генсек НАТО додав, що передові системи ППО, які Україні надали союзники з Альянсу, "довели свою виняткову ефективність", зокрема тому, що українці вправно керують цими системами.

Контекст:

Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України у 2014 році, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.

У квітні сили оборони вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частини Херсонської, Миколаївської та Харківської областей.

5 червня 2023 року в Міноборони України заявили, що на деяких напрямках сили оборони перейшли до наступальних дій. Пізніше були повідомлення про деокупацію населених пунктів у Донецькій і Запорізькій областях.

Після початку контрнаступу західні ЗМІ писали, що союзники занепокоєні його невисокими темпами. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний заявляв, що незадоволений, коли чує заяви про нібито "повільний" контрнаступ України. За словами головнокомандувача, "це не шоу, за яким спостерігає весь світ, роблячи ставки". Залужний додав, що "без повного забезпечення ці плани взагалі нездійсненні, але їх здійснюють".

Президент Володимир Зеленський у серпні наголосив, що Україна через дефіцит військової техніки не розпочала наступу раніше і тепер змушена долати збудовані окупантами за цей час зміцнення й заміновані території.

Залужний у серпні заявив американським посадовцям, що українські війська перебувають "на порозі прориву" російської оборони, написало з посиланням на джерела The Wall Street Journal.