Тихановська: Якби поставили умову: "Сергій виходить, а інші – сидять", я б сказала: "Ні". Таких Сергіїв багато
Лідерка білоруської опозиції, кандидатка у президенти Білорусі на виборах 2020 року Світлана Тихановська заявила в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що не може відстоювати тільки звільнення із СІЗО свого чоловіка Сергія Тихановського. На її думку, із місць несвободи в Білорусі мають вийти або всі політичні в'язні, або ніхто.
Білоруська опозиціонерка, кандидатка у президенти Білорусі на виборах 2020 року Світлана Тихановська заявила в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону, що не погодилася б на пропозицію влади, якби така пролунала, що її чоловіка Сергія Тихановського звільнять із СІЗО, але інші політичні в'язні залишаться під арештом.
Гордон запитав, чи не страшно Тихановській публічно, зокрема, із високих міжнародних трибун, критикувати режим Олександра Лукашенка, знаючи, що її чоловік "фактично є заручником у руках керівництва Білорусі".
"Страшно. Але ще страшніше не говорити те, що я говорю. Тому що у країні зараз тисячі ув'язнених. Розумієте, наразі я не можу керуватися тільки думками про Сергія. Він дуже важливий для моїх дітей, він дуже важливий для мене, він – найближча людина. Але таких Сергіїв багато. Я не можу думати про одну людину – я відразу думаю про всіх", – сказала Тихановська.
Вона зазначила, що змушена говорити, щоб донести інформацію, що в Білорусі ґвалтують, б'ють і принижують людей.
Гордон сказав, що вважає Тихановську сильною жінкою, "тому що тільки сильна жінка може сказати, що "таких Сергіїв багато по всій країні".
"Ну а як? Що, люди думають, що я наразі тільки про Сергія думаю? У жодному разі. І якби, наприклад, поставили умову: "Сергій виходить, а інші – сидять", [я б сказала]: "Ні". Він би й сам не погодився. І я б на таке не погодилася... Мене так не виховували. І це не той випадок. Попри величезне кохання до чоловіка, я не можу відокремити Сергія від усіх інших. Вони так само не винуваті, як і Сергій. Сергій дорівнює всім іншим політв'язням. Або всі, або ніхто", – сказала Тихановська.
Вона розповіла, що зараз її чоловіка тримають у СІЗО міста Жодіно.
"Він сидить в одиночній камері уже протягом кількох місяців. У яких умовах? У тюремних. У нас дуже несолодко в тюрмах. Я дуже сподіваюся, що він не зазнає там жодного впливу", – сказала опозиціонерка.
Вона зазначила, що такі сигнали були, коли він був у СІЗО в Мінську.
"Він був кілька разів у карцері за якісь дуже дивні ситуації... Павутину не прибрав чи ще щось. Тобто психологічно тиснули на нього... Зараз, я сподіваюся, цього немає. Можливо, він мене оберігає. Можливо, не говорить. Але я сподіваюся, що цього немає", – зазначила вона.
Тихановська уточнила, що не знає, чи били його після затримання й арешту.
Вона повідомила, що востаннє розмовляла з чоловіком телефоном у жовтні 2020 року – після зустрічі в СІЗО Олександра Лукашенка, який перебуває при владі з 1994 року, із заарештованими опозиціонерами.
"Він мені зателефонував, і я розуміла, що він не один. Я так розумію, що він міг говорити тільки про сім'ю, про дітей – про щось таке. Але я йому сказала: "Сергію, ми не здаємося, ми боремося", я могла говорити все, що хотіла. Розповіла про дітей – що згадують тата, звісно, дуже чекають його", – розповіла опозиціонерка.
Вона сказала, що її чоловік – дуже сильна людина, із переконаннями, яких він ніколи зрадить.
Інтерв'ю з Тихановською вийде сьогодні на YouTube-каналі "В гостях у Гордона". Трансляція розпочнеться о 18.00
Сергій Тихановський – білоруський блогер, автор YouTube-каналу "Страна для жизни" (зараз у нього понад 300 тис. підписників). У травні 2020 року Тихановський оголосив про намір брати участь у президентських виборах у Білорусі, того самого місяця його заарештували (він під арештом досі, йому інкримінують організацію дій, що грубо порушують громадський порядок, і розпалювання расової, національної, релігійної або іншої соціальної ворожнечі).
ЦВК відмовила в реєстрації Тихановського кандидатом у президенти, після чого про намір балотуватися в президенти заявила його дружина. Тихановську зареєстрували кандидаткою, навколо її кандидатури об'єдналися штаби інших опозиційних кандидатів, яких не допустили до виборів.
Президентські вибори в Білорусі відбулися 9 серпня. За офіційними даними, перемогу на них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи продемонстрували впевнену перемогу Тихановської. Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, від початку 2021 року протестна активність упала).
За даними правозахисного центру "Весна", від серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Станом на лютий у країні налічують 251 політичного в'язня, повідомили у "Весні".
Відразу після виборів силовики погрозами змусили Тихановську покинути Білорусь, зараз вона із двома дітьми живе у столиці Литви Вільнюсі. За словами опозиціонерки, їй запропонували вибрати "між дітьми та в'язницею", і вона вибрала дітей.
Західні лідери висловили підтримку Тихановській і не визнали перемогу Лукашенка на виборах, проти нього і його оточення ЄС запровадив санкції.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.