Тихановська: Коли мені зателефонували з погрозами: "Ти – до в'язниці, діти – у дитбудинок", дзвонили з українського номера
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська в інтерв'ю засновнику інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповіла про свої найяскравіші враження від передвиборчих перегонів.
Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська в ефірі авторської програми засновника інтернет-видання "ГОРДОН" Дмитра Гордона розповіла про переломний для неї момент – дзвінок із погрозами їй та її дітям.
Відповідаючи на запитання про найяскравіше для неї враження від передвиборчих перегонів, Тихановська розповіла, що найяскравішими позитивними моментами були поїздки, зустрічі з людьми, енергетика між нею і виборцями.
"І негативні – те саме. Не можна виділити один момент. Тому що щодня у страху. Але, напевно, той самий дзвінок, коли мені зателефонували й почали погрожувати: "Не продовжуй. Тому що ти – до в'язниці, діти – у дитбудинок тощо", – сказала вона.
Тихановська зазначила, що не знає, хто це був, але телефонували з українського номера.
"Я думаю, якась програма певна стояла... Але це був переломний момент для мене. Тому що я тоді мало не здалася", – сказала опозиціонерка.
За її словами, тоді їй стало страшно не за себе – за дітей.
"Але я опанувала себе. Я пам'ятаю, записала це відео, де сказала людям, мовляв, "мені дуже важко ухвалити це рішення, але я впевнена, що ви мене зрозумієте..." Але не змогла. Я пам'ятаю, я була на межі того, щоб здатися, не везти ці підписи. Але в мене перед очима були всі ті багатогодинні черги людей, які стояли, щоб підписатися. Як я могла зрадити? Ніяк. І я зрозуміла, що досить сліз, сопель. Опанувала себе, організувала від'їзд дітей", – розповіла Тихановська.
"Щоб зупинити терор, я готова надати Лукашенку гарантії особистої безпеки". Повний текст інтерв'ю Тихановської Гордону
Президентські вибори в Білорусі відбулися 9 серпня. За офіційними даними, перемогу на них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчували впевнену перемогу Тихановської. Після виборів у Білорусі розпочалися масові акції протесту незгодних із їх результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч людей, від початку 2021 року протестна активність впала).
За даними правозахисного центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Станом на 26 лютого правозахисний центр "Весна" налічує у країні 258 політичних в'язнів.
Одразу після виборів силовики погрозами змусили Тихановську покинути Білорусь, зараз вона з двома дітьми живе у столиці Литви Вільнюсі. За словами опозиціонерки, їй запропонували вибрати "між дітьми та в'язницею" і вона вибрала дітей.
11 серпня було оприлюднено відеозвернення Тихановської, у якому вона закликала громадян країни не протистояти міліції та не виходити на акції протесту. Озвучений текст Тихановська читала з аркуша. Цього ж дня стало відомо, що Тихановська перебуває в Литві. У штабі кандидатки у президенти заявили, що її вивезли з країни за вказівкою влади, а відеозвернення до білорусів було записано під тиском силовиків у кабінеті голови ЦВК.
Західні лідери висловили підтримку Тихановській і не визнали перемогу Лукашенка на виборах, проти нього і його оточення ЄС увів санкції.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.