Тихановська: Мене зареєстрували кандидаткою в президенти, щоб посміятися з мене

Тихановська: Вони всі думали, що ніхто за жінкою не піде
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com
Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону сказала, що у неї не було сумнівів, чи варто висувати свою кандидатуру на президентські вибори.

Лідерка білоруської опозиції Світлана Тихановська в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону розповіла, що її висунення в президенти країни було усвідомленим рішенням, щоб підтримати свого чоловіка Сергія Тихановського, якому продовжили арешт до кінця лютого цього року.

Опозиціонерка зізналася, що ніхто не підказував і не радив їй, як потрібно висувати свою кандидатуру на пост президента Білорусі.

"Так вийшло, що Сергій виявив бажання брати участь, але його посадили. Я віднесла його документи. У мене була довіреність на руках із правом підпису. Але документів не прийняли. І я пам'ятаю, що Лідія Єрмошина жарти недоречні відпускала: "Шановна комісіє, а якби до вас прийшла людина і захотіла за дорученням заміж вийти?" Щось таке. Мені це, звичайно, було неприємно. Йому відмовили. Пам'ятаю, це був четвер. П'ятниця – останній день подання документів. Я прийшла додому і розумію, що я маю його якось підтримати. Я знаю, що мене однаково не зареєструють, але я маю це зробити для нього", – розповіла вона подробиці свого висунення.

Про допомогу в оформленні документів Тихановська попросила у свого помічника.

"Мені допомогли список вкоротити, підготувати все, що треба. Не було сумнівів, робити це чи не робити. Серце підказало", – додала вона.

Те, що чинний на той момент президент Білорусі Олександр Лукашенко допустив висунення кандидатури Тихановської, вона пояснила бажанням влади посміятися з неї.

"Я думала, що це був спосіб [зареєструвати кандидатом у президенти, щоб] посміятися з мене. Можливо, із Сергія. Мовляв, дружина пішла, нумо подивимося, що із цього вийде. [...] Домогосподарка. Вони всі думали, що ніхто за жінкою не піде", – пояснила політикиня.

"Щоб зупинити терор, я готова надати Лукашенку гарантії особистої безпеки". Повний текст інтерв'ю Тихановської Гордону

Відео: В гостях у Гордона / YouTube

Президентські вибори у Білорусі відбулися 9 серпня. За офіційними даними, перемогу на них здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили впевнену перемогу Тихановської. Після виборів у Білорусі почалися масові акції протесту незгодних із їхніми результатами (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність зменшилася).

За даними правозахисного центру "Весна", від серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. Станом на лютий у країні був 251 політичний в'язень, повідомили у "Весні".

Відразу після виборів силовики погрозами змусили Тихановську покинути Білорусь, зараз вона із двома дітьми живе у столиці Литви Вільнюсі. За словами опозиціонерки, їй запропонували вибрати "між дітьми і в'язницею", і вона вибрала дітей. 

Західні лідери висловили підтримку Тихановській і не визнали перемоги Лукашенка на виборах, проти нього та його оточення ЄС запровадив санкції.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році), а вже після цього провести нові вибори.