Тихановська розповіла, за яких умов повернеться в Білорусь
"Напевно, перше – я б не назвала це умовою, але обставиною більше – коли я буду там у безпеці. Поїхати, щоб мене кинули там за ґрати, – який у цьому сенс? Тому щойно прийде час... Я не знаю, умов може бути багато, обставин може бути багато, не можна зараз про це робити висновки. Тому щойно за першої нагоди, коли я відчую, що я потрібна Білорусі, я поїду", – заявила політикиня.
Відразу після президентських виборів у Білорусі, які відбулися в серпні 2020 року, силовики погрозами змусили Тихановську покинути країну, зараз вона з двома дітьми живе у столиці Литви Вільнюсі. За словами опозиціонерки, їй запропонували обрати "між дітьми й в'язницею", і вона обрала дітей.
Контекст:
Політична криза в Білорусі почалася після виборів президента 2020 року. Опозиція не визнала перемоги Олександра Лукашенка, який перебуває при владі з 1994 року, у країні почалися масові акції протесту.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня 2020 року Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, її не визнала низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія.
Після цього ЄС, США, Великобританія ввели кілька пакетів санкцій проти оточення Лукашенка, до санкцій приєдналася Україна. Євросоюз до списку санкцій додав і Лукашенка.