Тихановська: За цей час у мене й зморшки з'явилися, і волосся сиве G

Тихановська: Можливо, я себе недооцінюю. Мені багато про це говорять
Фото: Ростислав Гордон / Gordonua.com

Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявила, що не шкодує себе й готова до будь-яких наслідків своєї діяльності, зокрема до арешту.

Білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська в інтерв'ю засновнику видання "ГОРДОН" Дмитрові Гордону заявила, що за час протестів у Білорусі в неї з'явилося сиве волосся і зморшки.

"З'явилися, звичайно. І зморшки з'явилися, і волосся з'явилося сиве. Попри весь біль, весь жах, який відбувається, я розумію, що живу в історичний час. Як і всі білоруси. Ні, [мені себе] не шкода... Внутрішньо я вже готова, напевно, до всього: і до арешту, і до всіляких наслідків", – підкреслила опозиціонерка.

Вона зазначила, що їй складно вдався шлях до політика національного масштабу.

"Але такий самий складний шлях пройшов і кожен білорус. Усупереч страху йти щовихідного на демонстрацію, знаючи, що ти можеш не повернутися додому, – це вимагає, напевно, набагато більше мужності й сил, ніж те, що роблю я. Можливо, я себе недооцінюю. Мені багато про це говорять. Але однаково я в безпеці. Розумієте? Я не знаю, як донести це постійне відчуття провини. Ти робиш багато, без вихідних працюєш, працюєш, але коли ти порівнюєш себе з тими, хто в Білорусі, хто у в'язниці, тобі здається, що ти можеш зробити більше. Це постійні докори сумління, що ти не там... Хоча розумієш: від того, що ти там у в'язниці, краще нікому не буде", – резюмувала Тихановська.

"Щоб зупинити терор, я готова надати Лукашенку гарантії особистої безпеки". Повний текст інтерв'ю Тихановської Гордону

У Білорусі з 9 серпня 2020 року тривають акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність упала). За офіційними даними, перемогу на виборах здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього  проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.

За даними правозахисного центру "Весна", із серпня на акціях затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох. На початок лютого у країні нараховують 256 політичних в'язнів.

Одразу після виборів силовики погрозами змусили Тихановську покинути Білорусь, наразі вона із двома дітьми живе в столиці Литви Вільнюсі, її чоловіка Сергія Тихановського заарештували. За словами опозиціонерки, їй запропонували обрати "між дітьми й в'язницею", і вона обрала дітей.

Західні лідери висловили підтримку Тихановській і не визнали перемоги Лукашенка на виборах, проти нього та його оточення ЄС ввів санкції.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.

Відео: В гостях у Гордона / YouTube