"Це була довга битва". Орбан заявив, що Угорщина домоглася виключення з можливого обмеження ціни на газ у ЄС

Орбан заявив, що можливі обмеження цін на газ у ЄС не застосовуватимуть до довготривалих угод Угорщини, таких як 15-річний контракт із російським "Газпромом"

Фото: EPA
На саміті ЄС у Брюсселі Угорщина домовилася про виключення із можливого обмеження цін на газ у ЄС. Про це прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив 21 жовтня у Facebook.

"Енергетичні пропозиції комісії становили найбільшу загрозу для Угорщини. Ухваливши їх, ми ризикували припиненням постачання газу до Угорщини протягом кількох днів. Сьогодні ми успішно запобігли цій загрозі. Нас не залишили самих, тому вдалося укласти чесну угоду", – написав Орбан.

За його словами, було досягнуто домовленості, що навіть якщо в Європі встановлять обмеження цін на газ, це не вплине на довготривалі контракти, укладені Угорщиною.

"Іншими словами, ми були звільнені від "газової стелі", тому це не загрожує безпечному газопостачанню Угорщини", – написав він.

Орбан додав, що, згідно з домовленостями, навіть якщо в Європі організують спільну закупівлю газу, для Угорщини вона не буде обов'язковою.

"У підсумку всі варіанти закупівлі наразі для нас відкриті. Це важливо, тому що ми можемо знизити ціну на енергію в нашій країні тільки в тому разі, якщо буде якнайбільше ресурсів, вища конкуренція на угорському енергетичному ринку. Це була довга битва, але нам вдалося захистити інтереси Угорщини", – заявив прем'єр.

На саміті ЄС 20 жовтня лідери країн також погодили заходи щодо боротьби з енергетичною кризою. У списку згадують лише тимчасовий динамічний коридор цін на газ для обмеження випадків перевищення цін, про глобальніше обмеження цін не йдеться. До переліку занесено також добровільну спільну закупівлю газу державами.

Контекст:

Згідно з довготривалим контрактом із Росією, підписаним у 2021 році, Угорщина отримує від РФ 4,5 млрд м&³3; газу на рік. Угода з "Газпромом" розрахована на 15 років.

Після вторгнення РФ в Україну, яке розпочалося 24 лютого 2022 року, країни Заходу ввели кілька пакетів санкцій проти Росії, а також почали масово відмовлятися від російських нафти і газу та шукати їм альтернативу. Навесні Угорщина кілька тижнів блокувала шостий пакет санкцій ЄС, до якого входить часткове ембарго на нафту.

Міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто 6 липня сказав, що Угорщина не може відмовитися від російської нафти. За його словами, "це фізично неможливо".

Влітку Сіярто їздив до Москви домовлятися з главою МЗС РФ Сергієм Лавровим про додаткові постачання газу до Угорщини. За даними Reuters, ішлося про отримання 700 млн м&³3; газу на додачу до наявної угоди. Міністр заявив, що Угорщина продовжить переговори з росіянами щодо збільшення постачання газу до Угорщини, "подобається це чи ні".

Міністри енергетики країн ЄС 26 липня затвердили терміновий план економії газу. Угорщина, за даними ЗМІ, голосувала проти.

5 серпня Європейський союз остаточно погодив план економії газу. Згідно з постановою, країни ЄС погоджуються добровільно знизити споживання палива, використовуючи будь-які заходи на свій вибір.

23 серпня Угорщина виступила проти нових енергетичних санкцій проти РФ і візових обмежень для росіян.