У Білорусі демонтують три табори, де проводили навчання російських мобілізованих – супутникові знімки
Супутникові знімки служби Planet Labs зафіксували демонтаж навчальних наметових містечок на території трьох основних білоруських полігонів, де підготовку проходили російські мобілізовані воїни. Знімки 5 липня опублікувала білоруська служба "Радыё Свабода".
Наприклад, на фото від 4 липня 2023 року табору на полігоні Обуз-Лісновський під Барановичами фактично вже немає, триває його розбір. Видимі частини наметів розкладають на майданчику, тим часом залишки наметів демонтують. На супутникових знімках видно, що табір ліквідували не раніше ніж 30 червня.
Табір був тут із середини жовтня 2022 року, майже дев'ять місяців. На початку березня 2023 року в таборі відбулася ротація мобілізованих російських військовослужбовців, зазначає видання. Потім зняли невелику кількість наметів. Після цього на полігон майже не звозили важкої військової техніки. Станом на 6 червня 2023 року залишалося ще приблизно 150 наметів, де могло проживати майже 3 тис. осіб.
Російські війська перебували на Лепельському полігоні із середини жовтня 2022 року. На фото від 4 липня 2023 року видно, що наметове містечко на полігоні також у процесі демонтажу.
Намети почали розбирати не раніше ніж 2 липня. Ще 2 липня тут було майже 75 військових наметів, де могло жити приблизно 1500 осіб. Табір також збудували в середині жовтня 2022 року.
Як зазначають журналісти, російські військові почали активно відвідувати полігон Репіща під Осиповичами ще до початку повномасштабної війни в Україні. Там був великий шпиталь і багато військової техніки. Він то зникав, то з'являвся, але протягом останніх дев'яти місяців на полігоні не було жодних змін. Станом на 29 червня тут було майже 30 військових наметів, у яких могло жити приблизно 600 людей.
На супутникових знімках видно, що табір починають очищувати 3 липня 2023 року. Його більше немає на фото від 4 липня.
Видання зробило висновок, що три найбільші табори для підготовки нібито мобілізованих російських воїнів почали ліквідовувати фактично одночасно – 3 липня під час державного свята незалежності Білорусі.
Контекст:
Російські війська з 24 лютого 2022 року заходили в Україну, зокрема, з Білорусі. Білорусь практично надала свою територію країні-окупанту як військову базу, зокрема для нанесення по Україні ракетних та авіаційних ударів.
4 жовтня самопроголошений президент Білорусь Олександр Лукашенко визнав, що Білорусь бере участь у війні Росії проти України. 10 жовтня він заявив, що домовився з президентом країни-агресора РФ Володимиром Путіним про розгортання "спільного регіонального угруповання військ" через нібито високий рівень загроз "на західних кордонах Союзної держави".
Після невдалого бунту глави визнаної у світі злочинною організацією ПВК "Вагнер" Євгена Пригожина 23–24 червня стало відомо, що самого Пригожина відправляють у Білорусь. Також Путін виступив із терміновим зверненням, у якому закликав вагнерівців укласти контракт із міноборони РФ або вийти зі збройного формування. Хто захоче, зможе піти в Білорусь, заявив він.
26 червня видання "Верстка" повідомляло, що біля міста Осиповичі розмістять табір для найманців ПВК "Вагнер" на 8 тис. осіб. Площа табору становить 24 тис. м&³2;. За інформацією ЗМІ, таких таборів буде кілька.