У Білорусі міліція затримала лижників, обвинувативши в проведенні несанкціонованої акції
У селі Лешно Молодечненського району Мінської області біля електричної підстанції за несанкціонований мітинг затримали 19 осіб. Про це 14 лютого повідомила прессекретарка МВС Білорусі Ольга Чемоданова у своєму Telegram-каналі.
"Прибулі на місце співробітники міліції встановили, що там під виглядом катання на лижах зібралася група приблизно із 20 осіб і влаштувала несанкціонований мітинг із використанням БЧБ-символіки [біло-червоно-білої символіки, яку використовують представники опозиції]. Активних учасників заходу, 11 жінок і вісьмох чоловіків, затримали і доправили для розгляду в райвідділ", – ідеться в повідомленні.
За її словами, під час особистого огляду в затриманих "псевдоспортсменів" виявили прапори і розтяжки, балончик із фарбою червоного кольору, димову шашку, біло-червоно-білі парасольки.
Повідомлення про те, що біля підстанції в селі Лешно зібралися люди, у Молодечненський районний відділ внутрішніх справ надійшло з філії республіканського унітарного підприємства "Мінськенерго". Заявники не відкидали ймовірності пошкодження сторонніми предметами високовольтних ЛЕП.
Із 9 серпня 2020 року в Білорусі тривають масові акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента. За офіційними даними, перемогу в них здобув Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року і за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи засвідчили протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня в країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали на телебаченні. Деякі держави, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Євросоюз 2 жовтня ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. 6 листопада ЄС запровадив санкції проти Лукашенка і ще 14 білоруських чиновників. 17 грудня ЄС застосував третій пакет санкцій проти Білорусі, обмежувальні заходи стосувалися 29 осіб і семи організацій.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку в країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, оприлюднять у 2021 році), а вже після цього провести нові вибори.