У Білорусі відбувся брифінг МЗС за участю Протасевича. Іноземні журналісти вийшли із зали
Його привели в кімнату в останню хвилину, пише "Радые Свабода".
Представник МЗС Білорусі Анатолій Глаз висловив жаль, що низка рішень західних партнерів у зв'язку з інцидентом "ґрунтується на неперевіреній та неправдивій інформації", і час сказати всю правду.
"О 15.40 із зали почали виходити дипломати. Іноземні гості почали покидати брифінг МЗС", – повідомило "Радые Свабода".
Зокрема, кореспонденти BBC Джона Фішер і Абдужаліл Абдурасулов підкреслили, що не братимуть участі в брифінгу, де Протасевич "вочевидь перебуває під тиском". "Ми просто вийшли", – написали журналісти у Twitter.
"Радые Свабода" зазначило також, що не цитуватиме заяви Протасевича на брифінгу, оскільки він перебуває в ув'язненні.
В анонсі брифінгу на сайті МЗС Білорусі 10 червня йшлося, що в ньому візьмуть участь керівництво департаменту з авіації міністерства транспорту й комунікацій, Слідчого комітету, міністерства оборони, Державного прикордонного комітету, уповноважений у справах релігій і національностей при Раді міністрів та "інші релевантні спікери".
Контекст:
Літак Ryanair, що летів з Афін до Вільнюса, 23 травня здійснив екстрене приземлення в Мінську нібито через повідомлення про мінування (згодом вибухових речовин на борту не виявили). "Для супроводу" літака за дорученням Олександра Лукашенка, який перебуває при владі в Білорусі, підняли винищувач білоруських ВПС.
Після перевірки борту білоруські спецслужби затримали Протасевича та його дівчину, росіянку Софію Сапегу. Сапегу і Протасевича заарештували. Їх визнали політв'язнями.
Увечері 24 травня з'явилося відео з Протасевичем, у якому він говорить, що перебуває в СІЗО №1 у Мінську, співпрацює зі слідством і дає свідчення "за фактом організації масових заворушень у Мінську". У Європі зазначали, що на обличчі журналіста було видно сліди побиття.
3 червня на провладному каналі ОНТ з'явилося півторагодинне "інтерв'ю" Протасевича. У ньому опозиціонер, зокрема, сказав, що визнав провину у кримінальній справі про організацію масових заворушень, заявив, що не хоче більше "лізти в політику", а також прокоментував чутки про нібито участь у батальйоні "Азов". Водночас на його руках було видно сліди травм.
У команді лідерки білоруської опозиції Світлани Тихановської заявили, що Протасевич – "заручник у руках терористів". "Це не фільм, а запис результату тортур, і в такий спосіб режим свідчить проти себе", – сказала прессекретарка Тихановської Анна Красуліна. Радник Тихановської Франак Вячорка заявив, що Протасевич є "заручником режиму".
Батько Протасевича висловив упевненість, що його сина змусили говорити все, що було сказано в інтерв'ю ОНТ.
У МЗС Великобританії заявили, що "інтерв'ю вочевидь проводили під примусом".
Країни ЄС, США, Канада, Україна та інші держави засудили дії влади Білорусі й закликали негайно звільнити затриманих.
Переслідування Протасевича пов'язують із Telegram-каналом NEXTA. Паблік набув широкої популярності влітку минулого року завдяки висвітленню й координації протестів, які почалися після оголошення результатів виборів президента країни.