У Білорусі силовики затримали українця – правозахисники

У Білорусі українець має посвідку на проживання
Фото: МАЯ КРАІНА БЕЛАРУСЬ / Telegram
У білоруському місті Столино 3 липня затримали 24-річного громадянина України Павла Рабешка. Про це поінформував правозахисний центр "Весна".

В українця, який має посвідку на проживання в Білорусі, п'ять силовиків провели обшук, зазначають правозахисники.

За їхніми даними, у Рабешка вилучили телефон, а його самого відвезли в невідомому напрямку.

За попередньою інформацією, його відвезли в підрозділ КДБ у Пінську.

Контекст:

У Білорусі після проведення 9 серпня 2020 року виборів президента почалися акції протесту і масові затримання їхніх учасників.

Білоруси висловлювали невдоволення результатами голосування. За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спершу у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.

Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.

23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.

Євросоюз у жовтні минулого року ввів обмежувальні заходи проти 40 осіб, відповідальних за фальсифікацію результатів президентських виборів і насильницьке придушення мирних протестів. До цих санкцій приєдналася й Україна. Тоді ж санкції за фальсифікацію виборів і розгін демонстрацій ввів мінфін США.