У Білорусі журналістів, які висвітлюють несанкціоновані акції, хочуть прирівняти до їхніх учасників
У Білорусі планують внести поправки в закон про ЗМІ, журналістів, які висвітлюють несанкціоновані акції, хочуть прирівняти до їхніх учасників. Про це в коментарі порталу "Смартпресс" 31 березня заявив голова громадського об'єднання "Біла Русь" Геннадій Давидько.
За його словами, якщо захід не є дозволеним згідно із законом, то "будь-який журналіст, який перебуває там, уже не журналіст". Часто захід проводять тільки для того, щоб він потрапив у ЗМІ, вважає Давидько.
"Треба бути лояльними й законослухняними", – додав він.
Як сказав Давидько, у світі триває інформаційна війна, тому "треба жити за воєнним часом – відповідати за своє слово і вчинок".
Будь-який ЗМІ, на думку Давидька – вогнева точка, противника або союзника, а придушення вогневих точок противника – "один із постулатів бойових дій".
У Білорусі із 9 серпня 2020 року тривають акції протесту незгодних із результатами голосування на виборах президента (на піку в мітингах брало участь по кілька сотень тисяч осіб, від початку 2021 року протестна активність упала). За офіційними даними, перемогу в них здобув Олександр Лукашенко, який перебуває при владі з 1994 року, за нього проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи свідчили про протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі й водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми й поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно їм дали 83 тис. діб арешту. Влада заявляла про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, уперше в історії Білорусі її не анонсували та не транслювали по телебаченню. Низка держав, зокрема США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнали інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують 2021 року), а вже після цього провести нові вибори.
16 березня Лукашенко підписав указ про створення конституційної комісії, яка має розробити нову редакцію основного закону Білорусі. Наприкінці лютого він говорив, що жодна його дитина не буде президентом Білорусі після нього.
У День волі 25 березня в Білорусі затримали понад 200 осіб, серед них – журналістка Наталія Хамутовська, писало "Радые Свабода".