У мережі з'явилися кадри аварії літака Іл-76 у Малі. Борт міг бути пов'язаний із ПВК "Вагнер". Відео
У соцмережах з'явилося відео авіакатастрофи 23 вересня в Малі, унаслідок якої згорів літак Іл-76, імовірно, пов'язаний із визнаною у світі злочинною організацією російською ПВК "Вагнер". Зокрема, відео невдалого приземлення цього літака в малійському аеропорту "Гао" публікує в X 27 вересня користувач із ніком JACDEC.
Зйомка демонструє, що після приземлення Іл-76 на високій швидкості викотився за межі смуги, врізався в перешкоду, розвалився й загорівся.
Телеканал Al Arabiya 23 вересня з посиланням на джерела повідомляв у X, що літак був російським, його, імовірно, використовували бойовики ПВК "Вагнер".
Китайський телеканал іномовлення CGTN у Х із посиланням на джерела в малійській армії повідомляв, що літак перевозив військову техніку й особовий склад.
Al Arabiyа також інформував із посиланням на малійські ЗМІ, що літак не було збито, а йшлося про помилку пілота.
25 вересня воєнно-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив" Олександр Коваленко заявив у Telegram, що внаслідок авіакатастрофи загинуло 140 людей, серед яких були не лише малійські військові, а й найманці ПВК "Вагнер", а також екіпаж із семи осіб.
Пов'язаний із ПВК "Вагнер" Telegram-канал Gray Zone 23 вересня стверджував, що чутки про належність борту компанії не відповідають дійсності. У повідомленні йшлося, що зафрахтований Іл-76 використовували місцеві малійські сили для перевезення вантажів різного призначення.
27 вересня, після появи кадрів інциденту, Grey Zone ще раз спростував інформацію про те, що на борту Іл-76, який розбився, могли перебувати вагнерівці.
Контекст:
ПВК "Вагнер" перебуває під санкціями Євросоюзу, США, Канади, Великобританії та інших країн. У ЄС заявляли, що найманці ПВК "Вагнер" здійснювали позасудові страти й убивства, катували людей в Україні, Сирії, Лівії, Центральноафриканській Республіці, Судані та Мозамбіку.
За інформацією The Economist, станом на кінець червня 2023 року в Африці було приблизно 5 тис. найманців ПВК, водночас більшість – у ЦАР і Малі. Діяльність ПВК "Вагнер" в Африці складається з економічного й політичного компонентів, а також воєнних операцій, писав журнал. Зокрема, найманці проводять дезінформаційні кампанії.
Після того, як засновник ПВК "Вагнер" Євген Пригожин 23–24 червня влаштував збройний заколот у Росії, Кремль вирішив ліквідувати ПВК. Частина найманців вирушила в Білорусь, щоб тренувати її регулярну армію, частина залишалася в Африці.
30 серпня стало відомо, що ПВК "Вагнер" запропонувала своїм бійцям знайти іншу роботу. Цьому передувала загибель Пригожина й одного з основних командирів ПВК "Вагнер" Дмитра Уткіна 23 серпня в авіакатастрофі в Росії.