У Нагірному Карабаху сталася стрілянина, є загиблі. Азербайджан і Карабах звинувачують одне одного

У Нагірному Карабаху сталася стрілянина
Фото: police.nk.am
У Нагірному Карабаху 5 березня сталася стрілянина між азербайджанськими військовими та силами невизнаної республіки, унаслідок чого є загиблі й поранені з обох сторін. Про це повідомляє міністерство оборони Азербайджану.

У відомстві заявляють, що азербайджанським військовим надійшла інформація про перевезення військового спорядження, боєприпасів і особового складу з Вірменії до Азербайджану, де тимчасово дислокується російський миротворчий контингент. Вони спробували зупинити і перевірити автомобілі, після чого протилежна сторона відкрила вогонь.

У міністерстві нагадали командуванню російського миротворчого контингенту, що здійснення перевезень військового й іншого призначення іншими маршрутами, окрім офіційно дозволеної для цього дороги між Карабахом і Вірменією Ханкенді Лачин, категорично неприпустиме.

У повідомленні йдеться, що раніше було встановлено факти перевезення з Вірменії в Карабах боєприпасів та іншого військового спорядження, зокрема мін, пального і живої сили.

Зі свого боку, у поліції невизнаного Нагірного Карабаху заявляють, що диверсійна група збройних сил Азербайджану обстріляла вахтовий автомобіль співробітників паспортно-візового відділу поліції.

Зазначають, що внаслідок стрілянини було вбито трьох співробітників поліції: підполковника Армена Майорі Бабаяна, майора Давида Валерія Данієляна і лейтенанта Арарата Тельмані Гаспаряна. Ще один військовослужбовець, лейтенант Давид Ашоті Овсепян дістав вогнепальне поранення у груди і перебуває в лікарні, ідеться у повідомленні.

Контекст:

1991 року Нагірний Карабах за підтримки Вірменії оголосив про незалежність від Азербайджану. Це призвело до бойових дій, які тривали до 1994 року. Збройний конфлікт завершився підписанням Бішкецького протоколу про перемир'я та припинення вогню, але іноді між сторонами виникають збройні сутички. Нагірний Карабах на міжнародному рівні визнано частиною Азербайджану.

27 вересня 2020 року в Нагірному Карабаху спалахнув наймасштабніший за останні роки воєнний конфлікт, який тривав півтора місяця. Сторони використовували танки, важку артилерію й авіацію. Під час конфлікту, як зазначило Radio Free Europe / Radio Liberty, загинуло приблизно 7 тис. осіб.

У ніч на 10 листопада представники Вірменії, Азербайджану та Росії (як посередника) підписали заяву про припинення війни в Карабаху. Згідно з домовленостями, уздовж лінії зіткнення в Нагірному Карабаху розміщують 1960 російських миротворців. Азербайджан дістав право зайняти три райони – Кельбаджарський, Агдамський та Лачинський.

Пашинян говорив, що це рішення було для нього дуже важким, але безальтернативним. Алієв стверджував, що Пашиняна "змусили" підписати документ, "максимально вигідний" для Баку.

У вересні 2022 року ситуація в регіоні знову загострилася. Сторони звинуватили одна одну в обстрілах. Під час зіткнень загинуло приблизно 300 людей. Секретар Ради безпеки Вірменії Армен Григорян заявив 15 вересня, що завдяки участі міжнародної спільноти вдалося досягти угоди між Вірменією й Азербайджаном про припинення вогню.