У Нідерландах суддя дістала догану за спробу вплинути на процес у справі MH17

Літак, який летів рейсом MH17, збили 2014 року росіяни
Фото: ЕРА
Верховний суд Нідерландів оголосив письмову догану судді Апеляційного суду Гааги, яка намагалася за допомогою теорій змови впливати на процес у справі про збиття 2014 року в небі над Україною пасажирського Boeing 777, що летів рейсом MH17. Про це повідомляє NOS.

Рішення Верховного суду також опубліковано на його сайті, там не уточнюють, що йдеться саме про справу MH17, але вказано, що справа має великий суспільний резонанс.

NOS розповідає, що суддя, яка дістала догану, має брата. Він під псевдонімом написав книжку, у якій стверджує, що літак рейсу MH17 збили не російською ракетою, як указано у висновках розслідування, а "таємні служби".

Жінка розповсюдила книжку серед суддів та прокурорів у справі MH17, а також називала "маніпуляцією і брехнею" деякі дані з результатів розслідування. Суддя звернула увагу генерального прокурора на книжку – і він звернувся зі скаргою до суду.

Канал зазначив, що це рідкісний випадок, коли суддя у Нідерландах дістає дисциплінарне стягнення. Як ідеться у рішенні Верховного суду, вона підірвала довіру до судової системи.

Контекст:

Boeing 777, який летів з Амстердама в Куала-Лумпур рейсом MH17, зазнав аварії 17 липня 2014 року на окупованій території біля Тореза Донецької області. Загинули всі 298 людей, які перебували на борту (громадяни Нідерландів, Малайзії, Австралії, Індонезії, Великобританії, Німеччини, Бельгії, Філіппін, Канади та Нової Зеландії).

Згідно з висновками міжнародної слідчої групи, рейс MH17 було збито з комплексу "Бук" із території, підконтрольної проросійським бойовикам. Після катастрофи літака комплекс повернули до РФ. Слідчі уточнили, що "Бук" прибув на Донбас із Курської області, де базується 53-тя зенітна ракетна бригада збройних сил РФ.

У травні 2018 року Нідерланди й Австралія офіційно обвинуватили Росію в катастрофі рейсу MH17. Росія свою причетність до катастрофи літака заперечує.

9 березня 2020 року Окружний суд Гааги почав розглядати справу про аварію малайзійського літака. Обвинувачених у справі було четверо: "міністр оборони" угруповання "ДНР", громадянин РФ Ігор Гіркін (Стрєлков), глава "ГРУ "ДНР", громадянин РФ Сергій Дубінський (Хмурий), його підлеглий, громадянин РФ Олег Пулатов (Гюрза), а також громадянин України, командир розвідувального батальйону 2-го відділу "ГРУ ДНР" Леонід Харченко (Крот).

17 листопада 2022 року Окружний суд Гааги визнав Гіркіна, Дубінського та Харченка винними в катастрофі. Їх було засуджено до довічного ув'язнення. Пулатова визнали невинуватим, оскільки суд визнав недоведеним, що він мав безпосередній стосунок до запуску ракети, яка збила літак.

Слідство у справі MH17 триває, 2023 року обвинувачення можуть висунути екіпажу установки "Бук" і тим, хто доправив її з РФ в Україну, повідомляли в JIT.