У Польщу з Білорусі вторглася група невідомих у військовій формі. МЗС країни викликало білоруського дипломата
Троє невідомих у військовій формі та з довгоствольною зброєю вночі 2 листопада проникли до Польщі з території Білорусі, повідомив сайт радіостанції RMF24.
Спікер міністра-координатора з питань польських спецслужб Станіслав Жарин написав у Twitter, що після спроби польського патруля встановити з ними контакт невідомі перезарядили зброю, а потім попрямували в бік кордону з Білоруссю.
У МЗС Польщі повідомили, що через інцидент викликали тимчасово повіреного у справах Білорусі в Польщі Олександра Чесновського.
Заступник міністра закордонних справ Польщі Петр Вавжик висловив на зустрічі рішучий протест проти порушення державного кордону Польщі, зазначивши, що дії, здійснені білоруською владою протягом останніх тижнів, мають усе очевидніші ознаки навмисної ескалації.
Контекст:
Цьогоріч країни Балтії та Польща зіткнулися з проблемою нелегальної міграції з Білорусі.
У Литві вважають, що Олександр Лукашенко, який називає себе президентом Білорусі, навмисне послабив контроль над кордоном зі свого боку. У міноборони Литви заявляли, що Білорусь інструктує нелегалів на кордоні.
13 липня литовський Сейм офіційно визнав наплив мігрантів із Білорусі гібридною агресією. Окрім Литви, надзвичайну ситуацію на кордоні з Білоруссю оголосили в Латвії та Польщі.
Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький говорив 17 вересня, що на території Білорусі перебуває понад 10 тис. мігрантів із країн Близького Сходу, яких можуть використати для проведення гібридної атаки проти Польщі та Литви.
Через наплив мігрантів на кордоні з Білоруссю побудувати паркан вирішили уряди Литви, Латвії та Польщі.
Президенти Литви, Латвії, Естонії та Польщі Гітанас Науседа, Егілс Левітс, Керсті Кальюлайд та Анджей Дуда під час зустрічі в Києві 23 серпня випустили спільну декларацію. У заяві міграційну кризу на кордоні з Білоруссю вони назвали "політично керованою гібридною операцією, яку здійснює режим Лукашенка", у якій "експлуатують беззахисних громадян третіх країн". Її мета – "відвернути увагу від порушень прав людини й громадянина з боку режиму".