У США призначили спецпосланником щодо "Північного потоку – 2" колишнього члена наглядової ради "Нафтогазу" – ЗМІ

Хохштайн був одним із головних ворогів газопроводу "Північний потік – 2"
Фото: EPA
Президент Сполучених Штатів Джо Байден призначив Амоса Хохштайна спецпосланником Держдепартаменту з питань енергетики, зокрема, він відповідатиме за реалізацію угод США і Німеччини щодо "Північного потоку – 2". Про це 9 серпня написало Axios із посиланням на джерела.

Видання зазначає, що Хохштайн був одним із головних ворогів газопроводу, який дасть змогу Росії доправляти газ до Європи в обхід України.

Співрозмовники Axios, знайомі з Хохштайном, були здивовані, що він погодився взяти на себе роботу, яка настільки суперечить його репутації та позиції, що трубопровід становить "екзистенційну кризу, з якою стикається Україна".

Хохштайн із 2014-го до 2017 року працював спецпосланником Держдепартаменту США з міжнародних енергетичних питань і консультував тодішнього віцепрезидента Байдена щодо України.

У листопаді 2017 року Хохштайн став незалежним членом наглядової ради "Нафтогазу України". У жовтні 2020 року Хохштайн покинув наглядову раду "Нафтогазу", заявивши про політичний тиск на компанію.

Контекст:

21 липня ФРН і США уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2", який має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря.

Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії і закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).

Окрім того, США і Німеччина будуть працювати над фондом інвестицій на суму не менше ніж $1 млрд, який витратять на розвиток поновних джерел енергії в Україні. Німеччина спочатку внесе в цей фонд щонайменше $175 млн.

Говорячи про домовленості між Берліном і Вашингтоном щодо "Північного потоку – 2", глава МЗС України Дмитро Кулеба 22 липня зазначив, що в документі є "одна фундаментальна проблема". "Вона пов'язана з тим, що нам до сих пір незрозуміло, чи готова Росія виконувати свої зобов'язання і свою частину, коли йдеться про енергетичну безпеку України та збереження її ролі як транзитної держави. Америка з Німеччиною про щось домовилися, Польща з Україною теж про щось домовилися, але ми всі розуміємо, що головним бенефіціаром кризи, яку створив "Північний потік – 2", є Російська Федерація. Це головне запитання, на яке немає відповіді, і над ним потрібно працювати", – підкреслив Кулеба.

Глава МЗС України заявив, що Україна офіційно ініціює консультації з Єврокомісією та Німеччиною щодо "Північного потоку – 2".

Угоду США і Німеччини розкритикували в Польщі, Литві та Естонії.

28 липня стало відомо, що група сенаторів-республіканців вимагає від адміністрації Байдена введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2" і погрожує заблокувати затвердження кандидатів на керівні посади в міністерстві фінансів.

Оператор газопроводу Nord Stream 2 AG у липні 2021 року повідомив, що "Північний потік – 2" готовий на 99%, його будівництво можуть завершити до кінця серпня, а запуск газу можливий уже цього року.