У Женеві стартували перемовини США і РФ щодо безпеки. У центрі уваги – Україна

Делегації США і РФ очолили Шерман та Рябков
Фото: EPA
Сполучені Штати і РФ у Женеві (Швейцарія) розпочали перемовини щодо гарантій безпеки. Про це 10 січня написало російське агентство "РИА Новости".

Початок перемовин із РФ підтвердили у Держдепартаменті США, повідомила у Twitter журналістка CNN Дженніфер Генслер. Вона зазначила, що діалог двох делегацій стартував о 8.55 за місцевим часом (9.55 за Києвом).

Зустріч відбувається у закритому форматі на території постпредставництва США у відділенні ООН.

"РИА Новости" опублікувало у Telegram відео прибуття делегацій РФ і Штатів на перемовини 10 січня.

Російська делегація прибула до Швейцарії 9 січня, до її складу увійшли представники МЗС і міноборони РФ. Очолює її заступник міністра закордонних справ Сергій Рябков.

Американську делегацію у Женеві очолила перша заступниця держсекретаря Венді Шерман.

Увечері 9 січня, напередодні основного раунду перемовин, Рябков і Шерман провели більш ніж двогодинну зустріч.

"Заступниця держсекретаря підкреслила відданість Сполучених Штатів міжнародним принципам суверенітету, територіальної цілісності та свободи суверенних націй обирати власні союзи. Заступниця держсекретаря підтвердила, що Сполучені Штати вітатимуть справжній прогрес через дипломатію. Сполучені Штати обговорять визначені двосторонні питання з Росією на зустрічі діалогу стратегічної стабільності, але не обговорюватимуть європейської безпеки без наших європейських союзників та партнерів", – розповів речник Держдепартаменту США Нед Прайс.

Також на зустрічі Шерман наголосила, що обговорення деяких питань відкладуть до засідання Ради Росія – НАТО у Брюсселі та засідання постійної ради ОБСЄ у Відні.

За словами Рябкова, "розмова була складною, але діловою".

Заступник глави МЗС РФ у коментарі російському "Інтерфаксу" заявляв вранці 9 січня, що в Москві "абсолютно немає" оптимізму щодо майбутніх контактів зі США.

У Вашингтоні також не очікують на "прориви" від запланованих на найближчий час перемовин із Росією, зазначав держсекретар Сполучених Штатів Ентоні Блінкен.

За його словами, було б дуже важко досягти реального прогресу, поки триває ескалація, коли Росія "приставила пістолет до голови України зі 100 тис. військовослужбовців біля її кордонів із можливістю подвоїти їхню кількість у дуже короткі строки".

Водночас, за його словами, можливий діалог із РФ щодо низки питань. Наприклад, можуть бути підстави для продовження Договору про ракети середньої та меншої дальності з Росією, який раніше розірвали.

Рябков в інтерв'ю російському "Первому каналу" заявив 10 січня, що позиція Росії на перемовинах зі США щодо гарантій безпеки незмінна – "до компромісів має готуватися американська сторона".

Шерман написала у Twitter, що США "не обговорюватимуть європейської безпеки без союзників і партнерів".

Як повідомляли посадовці адміністрації США, Штати готові обговорити на перемовинах із РФ певні обмежені аспекти своєї безпекової політики в Європі, але будь-які домовленості залежатимуть від усунення загроз Україні з боку Росії.

Вони зазначили, що жодних рішень не ухвалюватимуть без згоди України чи НАТО. Водночас, за словами посадовців, США в жодному разі не скорочуватимуть своєї військової присутності чи військового арсеналу у Східній Європі, як цього вимагає Росія.

Також в адміністрації США категорично відкинули вимоги Росії про те, що НАТО більше не розширюватиметься на схід.

Блінкен говорив 7 січня, що під час перемовин між США та РФ у центрі уваги буде "агресія Росії щодо України".

Контекст:

Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов повідомив 22 грудня, що у зоні 200 км від кордону країни перебуває 122 тис. російських військовослужбовців.

17 грудня МЗС РФ поширило передані Вашингтону російські проєкти договору зі США та угоди з НАТО про так звані гарантії безпеки. Зокрема, у них йдеться про те, що США мають узяти на себе зобов'язання унеможливити подальше розширення НАТО "у східному напрямку", відмовитися від приймання до Альянсу держав, які раніше входили до СРСР.

Президент РФ Володимир Путін 23 грудня на щорічній пресконференції відповів на запитання, чи нападатиме Росія на Україну. За його словами, дії Москви "залежатимуть не від ходу перемовин [про просування НАТО на схід], а від безумовного гарантування безпеки Росії сьогодні та на історичну перспективу".

29 грудня в Держдепартаменті США повідомили, що в січні проведуть перемовини з Москвою стосовно вимог щодо "гарантій безпеки": 10 січня відбудеться діалог між Сполученими Штатами та РФ щодо стратегічної стабільності, 12 січня Росія і НАТО планують провести зустріч на рівні Ради Росія – НАТО, а на 13 січня заплановано зустріч представників РФ та ОБСЄ.