У злитих документах Пентагону є дані щодо рішення Китаю постачати зброю Росії – ЗМІ
Перехоплення, імовірно, дістали внаслідок прослуховування США російської Служби зовнішньої розвідки (СЗР). Зі свого боку The Washington Post отримала його в межах витоку секретних документів, розміщених на приватному сервері в чат-застосунку Discord.
У документі йдеться, що Центральна військова комісія Китаю "схвалила додаткові постачання" зброї, але хоче зберегти це у секреті. Високопосадовець адміністрації США, коментуючи це, заявив газеті, що Білий дім не бачить доказів того, що Китай передав зброю або надав летальну допомогу Москві.
"Але ми, як і раніше, стурбовані й далі уважно стежимо за ситуацією", – сказав він.
Один із керівників Пентагону погодився із цією оцінкою. Обидва чиновники на умовах анонімності розповіли виданню про зміст перехоплень. За їхніми словами, у звіті подано найдокладніші на сьогодні докази того, що призвело до шквалу попереджень адміністрації президента США Джо Байдена на адресу Пекіна, починаючи з кінця лютого.
"Китай, який зберігає публічний нейтралітет щодо війни в Україні, засудив ці заяви США і заявив, що ніколи не прийме примусу або "тицяння пальцем" з боку Вашингтона, який сам постачає туди величезну кількість зброї. Але документ, який просочився, розширює уявлення про поглиблення відносин РФ із Китаєм, який тепер є головним закордонним другом Москви", – ідеться у статті.
Її автори зазначають, що протягом лютого й березня офіційні особи США, такі як держсекретар Ентоні Блінкен і радник президента США з питань національної безпеки Джейк Салліван, не раз публічно заявляли про обґрунтовані підозри щодо постачання китайського озброєння для агресії Росії в Україні.
Водночас сам Байден на пресконференції 24 березня в Оттаві з прем'єр-міністром Канади Джастіном Трюдо заявив, що поки немає жодних доказів того, що смертоносні вантажі з Китаю йдуть до Росії.
"Поки що ні. Це не означає, що цього не буде, але поки що – ні", – сказав він.
Контекст:
Китай від початку нападу РФ на Україну демонструє нейтральну позицію і прямо не засуджує дій Москви.
За даними ЗМІ, Китай надає Росії технології, які їй необхідні для ведення війни проти України, а китайські компанії, зокрема пов'язані з урядом, у 2022 році відправили до Росії приблизно 1 тис. штурмових гвинтівок, понад 12 тонн бронежилетів і запчастини для безпілотників.
Міністр закордонних справ Китаю Цінь Ган запевнив українського колегу Дмитра Кулебу, що Китай не постачатиме зброї Росії, і поки що Київ не бачив доказів того, що такі постачання були, повідомляв Кулеба у 20-х числах березня.
30 березня міноборони Китаю заявило про готовність співпрацювати з російськими військовими за кількома напрямами.
В українській розвідці вважають, що навряд чи варто непокоїтися через постачання зброї Росії з Китаю. Про це заявив представник ГУР Міноборони України Андрій Черняк.