Державні монополії мають боротися з корупцією, а не підвищувати тарифи на свої послуги – експерт
"Укрзалізниці" й іншим держмонополіям варто зосередитися на боротьбі з корупцією, ефективному управлінні витратами та їх скороченні, а також оптимізації закупівель. Про це заявив директор GMK Center Станіслав Зінченко в ефірі телеканала "Прямий".
"Наші європейські та світові партнери інвестують в інфраструктуру. Але для того, щоб отримати кошти від Європейського союзу, від ЄБРР або японського уряду, потрібно працювати! Робити проєкти, показувати ефективність. Ну, це ж потрібно щось робити. А є дуже легке адміністративне рішення – просто підняти тарифи. Хоча саме залучення зовнішніх інвестицій дозволить забезпечити стабільний розвиток без негативних наслідків для галузей та економіки", – наголосив Зінченко.
Він також додав, що обсяг зовнішнього фінансування для України буде зменшуватися, іноземні партнери відверто радять владі розраховувати на власні ресурси й сили. Тому зараз, на його думку, потрібно стимулювати розвиток економіки.
"Ми маємо базуватися на власній промисловості, яка забезпечить валютні надходження, робочі місця, податки, інвестиції. Але якщо піднімуть усі тарифи, то, наприклад, виробництво та експорт сталі та залізної руди у 2025 році впаде ще на 15% відносно цього року. До війни 10% ВВП та 25% експорту – це був гірничо-металургійний комплекс. Без виробництва сталі неможливо відновити інфраструктуру, житло, країну. А уряд і Верховна Рада роблять усе навпаки: приймають рішення, які зменшують нашу економічну та промислову базу та можливість відновитися після війни", – резюмував експерт.
Контекст:
Нацкомісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), підвищила тариф на послуги з передавання електроенергії з 1 січня 2025 року на 29,8% – до 686,23 грн/МВт-год.
НКРЕКП на засіданні 30 грудня ухвалила рішення про підвищення цін на транспортування газу в Україні. Підвищені тарифи будуть чинними з 1 січня 2025 року.
Бізнес-асоціації зверталися до НКРЕКП із проханням утриматися від підвищення тарифу, наголошуючи, що це загрожує Україні втратою інвестиційної привабливості, відтоком інвестицій, втратою конкурентоздатності української продукції.
Федерація роботодавців України (ФРУ) 4 грудня заявила, що підвищення тарифу на транспортування газу на 305% матиме катастрофічні наслідки для економіки і призведе до хвилі звільнень.
Дунайське пароплавство заявило про зупинення флоту в разі підвищення тарифу на вантажні перевезення УЗ.
За інформацією президента ОП "Укрметалургпром" Олександра Каленкова, через підвищені тарифи залізниці додаткові витрати "АрселорМіттал Кривий Ріг" на логістику становитимуть понад 1,4 млрд грн на рік, що знизить конкурентоспроможність продукції і може призвести до повного зупинення виробництва, де працює приблизно 20 тис. осіб, і припинення валютних надходжень в Україну на $800 млн на рік.