"Україна воює з Росією". Глава МЗС Литви виступив проти використання російської вакцини проти коронавірусу
Європейському союзу не варто використовувати російську вакцину проти коронавірусу "Супутник V". Таку думку глава МЗС Литви Габріелюс Ландсбергіс висловив "Радіо Свобода" в інтерв'ю, опублікованому 28 лютого.
Про це він заявив у відповідь на репліку журналістки, що Литва категорично відмовилася вакцинуватися російським препаратом.
"Ми вважаємо, що вакцина "Супутник V" є дивним інструментом у руках [президента РФ Володимира] Путіна. Перше, що привертає увагу, – що замість того, щоб вакцинувати російських громадян, він продає цю вакцину. Не схоже на те, що так би чинив політик і громадянин, який стурбований чиїмось здоров’ям", – сказав дипломат.
Він вважає, що "якщо ви дійсно виробляєте таку хорошу вакцину, як розповідаєте, то, мабуть, спершу ви мали б вакцинувати своїх громадян".
"А коли ви вакцинували мільйон громадян, а продаєте за кордон мільярд вакцин – це виглядає дивно. Тому, на нашу думку, це радше геополітичний проєкт, ніж проєкт зі сфери охорони здоров’я. Ми у Литві керуємося тим, що є низка вакцин, схвалених у ЄС та США, їх має вистачити, якщо не буде більше скорочень. Також ми не хочемо, щоб нашим партнерам довелося робити складний вибір. Україна воює з Росією. І ми не хотіли б, щоб вам довелося вирішувати, купувати чи не купувати "Супутник V", треба він чи ні", – пояснив Ландсбергіс.
Вакцину "Супутник V", розроблену центром імені Гамалії, зареєстрували в Росії 11 серпня 2020 року. Путін стверджував, що вона ефективна, формує стійкий імунітет і пройшла всі перевірки.
Водночас вакцина зазнала критики в науковій спільноті, оскільки її було зареєстровано до проходження третьої фази клінічних випробувань. У Росії заявляли про 95-відсоткову ефективність. Міжнародний журнал The Lancet писав про ефективність на рівні 91,6%.
Водночас деякі російські вчені зазначали, що прискорений підхід до реєстрації вакцини суперечить науковим і етичним нормам розроблення ліків. Ті росіяни, яким робили щеплення, скаржилися на різні побічні ефекти – лихоманку, втрату нюху, підвищення тиску.
В Євросоюзі вакцину "Супутник V" не схвалили. У Росії триває масова вакцинація вітчизняним препаратом, його також схвалили, за даними виробника, у Білорусі, Аргентині, Болівії, Сербії, Алжирі, Палестині, Венесуелі, Парагваї і низці інших країн. Єдиною європейською країною, де погодили використання "Супутник V", є Угорщина.
Глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу в Брюсселі 17 лютого висловила здивування тим, що Росія пропонує іншим країнам "Супутник V", не вакцинувавши власного населення.