Влада Білорусі хоче прирівняти гасло "Жыве Беларусь" до "Хайль Гітлер"
Як повідомляють, акт проєкту "Про встановлення переліків організацій та інших структур, нацистської символіки й атрибутики" надійшов у КДБ Білорусі на погодження.
У документі, за даними Спілки журналістів, ідеться, що біло-червоно-білий прапор "використовували карателі і поліцаї", зокрема 13-й Білоруський поліцейський батальйон SD, Союз білоруської молоді, Білоруський корпус самооборони, Білоруська крайова оборона, Білоруська служба Батьківщині, Білоруська рада довіри, Білоруська центральна рада та окремі структури допоміжної охоронної поліції під час Великої Вітчизняної війни.
Гасло "Жыве Беларусь", як стверджують у документі, є "колабораціоністським привітанням і бойовим кличем", який використовували 13-й Білоруський поліцейський батальйон SD, Добровольча піхотна бригада SS, 30-та добровольча піхотна дивізія SS, Союз білоруської молоді, Білоруський корпус самооборони і Білоруська крайова оборона "нарівні із нацистським партійним привітанням "Хайль Гітлер".
"Чи буде занесено до списку нацистської символіки прапор Російської Федерації, який використовували колабораціоністи з Російської визвольної армії і 29-ї гренадерської дивізії SS "РОНА", поки невідомо", – іронічно зазначили в Telegram-каналі NEXTA.
У січні в Генеральній прокуратурі Білорусі заявили, що готують пакет документів про визнання екстремістським біло-червоно-білого прапора, "який у роки війни став символом звірств на білоруській землі", на підставі "колективного звернення від понад сотні громадян країни".
Контекст:
Наразі в Білорусі затверджений МВС список забороненої у країні символіки та атрибутики складається із 10 пунктів. Усі вони стосуються фашистської і нацистської атрибутики часів приходу до влади Адольфа Гітлера і Другої світової війни. Першим пунктом іде свастика.
У січні в Білорусі ввели великі штрафи за використання біло-червоних-білих прапорів, а мінська міліція повідомила, що вивішування прапорів цього забарвлення на вікнах, балконах і фасадах прирівняно до проведення масового заходу – пікетування, що, відповідно, штрафуватимуть як непогоджену акцію.
Біло-червоно-білий прапор був державним прапором Білорусі у період із 1991-го до 1995 року, його масово використовували лише як опозиційну символіку учасники вуличних протестних акцій, не згодні з офіційними результатами президентських виборів 2020 року.
За офіційними даними, перемогу у виборах здобув на той момент глава держави Олександр Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців (він очолював країну із 1994 року). Друге місце з 10,1% голосів посіла білоруська опозиціонерка Світлана Тихановська. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – упевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, використовуючи світлошумові гранати, гумові кулі і водомети. За час протестів сотні демонстрантів дістали травми і поранення. За даними правозахисного центру "Весна", із серпня у країні затримали понад 25 тис. осіб, сумарно вони дістали 83 тис. діб арешту. Влада заявила про чотирьох загиблих учасників мітингів, опозиція – про вісьмох.
23 вересня Лукашенко провів таємну церемонію інавгурації, вперше в історії Білорусі її не анонсували і не транслювали по телебаченню. Низка держав, серед яких США, Великобританія, Канада, Німеччина, Латвія, Литва, Норвегія, Польща, Данія, Україна та Чехія, не визнала інавгурації Лукашенка.
Опозиція наполягає на проведенні нових виборів у Білорусі. Лукашенко заявив, що спочатку у країні треба змінити конституцію (проєкт нової конституції, за його словами, презентують цього року), а вже після цього провести нові вибори.
У травні 2021 року біло-червоно-білий прапор замість офіційного прапора Білорусі вивісили в Ризі під час чемпіонату світу з хокею на знак підтримки всім, хто "зазнає репресій із боку авторитарного режиму Олександра Лукашенка". Після цього Білорусь оголосила про вислання всього дипломатичного корпусу Латвії з республіки. Латвія відповіла дзеркально.