Зеленський анонсував переговори з кількома державами, щоб росіяни не мали переваги в небі
Україна працює над отриманням сучасних бойових літаків, щоб нівелювати перевагу країни-окупанта РФ у небі. Про це 19 серпня у Стокгольмі на спільній пресконференції за підсумками зустрічі із прем'єр-міністром Швеції Ульфом Крістерссоном повідомив президент України Володимир Зеленський. Відеозапис опублікували у Facebook ОПУ.
"У нас немає переваги в небі, у нас немає сучасних літаків. Шведські Gripen – це гордість вашої держави, і я вважаю, що такою гордістю прем'єр-міністр міг би поділитися з Україною. Ми також будемо пишатися цим і над цим працюємо. Важливо, що ми зробили потужні кроки, важливо, що зараз кілька тижнів будуть відбуватися дії, які розкриють можливість отримання в майбутньому відповідних літаків", – сказав президент.
Зеленський проінформував, що "завтра і післязавтра" має провести переговори з кількома державами.
"Я впевнений, що ми разом із партнерами зробимо все і досягнемо відповідного результату в небі, щоб у росіян не було цієї переваги. Коли вони контролюють небо, на жаль, ми не можемо швидко рухатися землею. А нам це потрібно", – наголосив глава держави.
Швеція 16 червня внесла навчання українців на винищувачах Gripen у новий пакет допомоги Україні.
19 серпня Зеленський розповів, що українські пілоти розпочали тестові випробування шведських Grippen.
Контекст:
Україна закликає союзників надати їй бойові літаки західного типу від початку повномасштабної війни.
11 липня на саміті НАТО у Вільнюсі 11 країн і Україна підписали меморандум про створення коаліції з підготовки українських військових льотчиків на винищувачах F-16. В угоді беруть участь Данія, Нідерланди, Бельгія, Канада, Люксембург, Норвегія, Польща, Португалія, Румунія, Швеція та Великобританія.
Перша група українських пілотів завершить навчання на F-16 не раніше ніж улітку 2024 року, написало 11 серпня видання The Washington Post із посиланням на джерела в українському уряді та ЗСУ.
Передання Україні американських винищувачів F-16 від Данії та Нідерландів після завершення навчання українських пілотів схвалили США.
У МЗС України заявляли в лютому, що F-16 може бути не першим бойовим літаком, який отримає Україна.