Зеленський поговорив із президентом ФРН Штайнмаєром, запросивши його та Шольца відвідати Київ – ЗМІ
Про це повідомили Bild і Der Spiegel.
12 квітня Bild писав, що Штайнмаєр хотів приїхати до України 13 квітня, але його візиту не погодив Зеленський – нібито з тієї причини, що останніми роками у Штайнмаєра "тісні зв'язки" з Росією. За інформацією Die Zeit, Штайнмаєр кілька разів намагався зв'язатися із Зеленським телефоном, але безуспішно.
За підсумками розмови двох президентів 5 травня, прессекретарка Штайнмаєра зазначила, що "всі розбіжності – у минулому".
Під час телефонної розмови Зеленський запросив Штайнмаєра і весь федеральний уряд відвідати Київ, зокрема канцлера ФРН Олафа Шольца.
Отже, глава уряду Німеччини тепер більше не матиме аргументів, щоб відмовитися від візиту в Україну, зазначає Der Spiegel. Поки що незрозуміло, чи має намір Штайнмаєр, як і раніше, їхати до Києва сам.
3 травня столицю України відвідав лідер найбільшої опозиційної партії Німеччини, Християнсько-демократичного союзу (ХДС), Фрідріх Мерц. Під час візиту він зустрівся із Зеленським.
Український журналіст-міжнародник Павло Шаповал припускає, що візит Мерца створить "досить амбівалентну ситуацію": "з одного боку, візит до Києва одного з найвпливовіших політиків країни – це потужний сигнал підтримки, з іншого – зустріч Зеленського з Мерцом створить картинку "підсиджування" канцлера Німеччини Шольца.
Відвідати Київ на запрошення голови Верховної Ради України Руслана Стефанчука, щоб провести перемовини і спільно вшанувати пам'ять жертв Другої світової війни, має намір президент німецького парламенту – Бундестагу – Бербель Бас. Вона, як і Шольц, представляє Соціал-демократичну партію Німеччини (СДПН), яка є членом коаліції.
Окрім того, приїхати до Києва планує глава МЗС ФРН Анналена Бербок.
Контекст:
У ФРН дедалі частіше лунають вимоги, щоб до Києва поїхав канцлер Німеччини Шольц.
13 квітня він заявляв, що не планує поїздки в Україну найближчим часом. Шольц додав, що був у Києві всього за кілька днів до початку вторгнення РФ (24 лютого) і регулярно телефонує Зеленському.
Посол України у Німеччині Андрій Мельник говорив в інтерв'ю "Європейській правді", що Зеленський запросив Шольца відвідати Київ. На думку Мельника, візит глави уряду Німеччини матиме сенс, якщо він "привезе із собою рішення коаліції про нову підтримку" України.
2 травня Шольц в інтерв'ю ZDF наголосив, що не хоче їхати до Києва, доки українську столицю не відвідає Штайнмаєр.
Мельник в інтерв'ю dpa розкритикував Шольца через його відмову їхати в Україну, зазначивши, що "вдавати із себе скривдженого" "не дуже по-державному".
Мерц в інтерв'ю Frankfurter Allgemeine Zeitung засудив Шольца за ситуацію, що склалася. Мерц вважає, що Україна неправильно вчинила, відмовивши Штайнмаєру у візиті до Києва, хоча образа на нього "має політичне та історичне підґрунтя", але він упевнений, що Шольц не мав допустити, щоб ситуація дійшла до того, коли його "підштовхують" до поїздки в Київ – "він уже має бути там".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба переконаний, що дипломати врегулюють ситуацію з візитом Штайнмаєра до України без шкоди для відносин двох країн.