ЗМІ повідомили, що Саудівська Аравія готується до нападу Ірану. У США заявили, що захищатимуть інтереси партнерів у регіоні

За даними ЗМІ, Саудівська Аравія привела свої сили в бойову готовність

Фото: EPA
Влада Саудівської Аравії вважає, що найближчим часом Іран може її атакувати. Першою про це 1 листопада повідомила американська газета The Wall Street Journal.

За її даними, Саудівська Аравія передала США розвіддані, згідно з якими атака Ірану на королівство є "неминучою".

Інші американські ЗМІ опублікували подробиці одержаної розвідувальної інформації. Неназваний американський чиновник уточнив CNN, що напад, за попередніми даними, готують на енергетичну інфраструктуру.

У відповідь на потенційну загрозу Саудівська Аравія та інші країни регіону підвищили рівень бойової готовності збройних сил, з'ясувала The Wall Street Journal.

За інформацією CNN, рівня військового захисту США в регіоні не підвищували, оскільки американських військових не вважають ціллю (The Hill нагадало, що зараз американські військові перебувають у Саудівській Аравії та Іраку). Водночас, як повідомило джерело телеканала, американські винищувачі F-22 у Саудівській Аравії "готові протистояти будь-яким загрозам".

Розвідка Саудівської Аравії з'ясувала, що ще однією ціллю Ірану може бути Ірак, а саме столиця Іракського Курдистану Ербіль. The Hill повідомило, що з кінця вересня Іран неодноразово завдав ударів по базах ірано-курдської опозиції на півночі Іраку, використовуючи балістичні ракети та бойові безпілотники.

Представник Держдепартаменту США Нед Прайс 1 листопада на брифінгу, стенограму якого опублікували на сайті відомства, сказав, що США стурбовані загрозами й перебувають "у постійному контакті" військовими, дипломатичними та розвідувальними каналами з представниками Саудівської Аравії.

"Ми без вагань виступимо на захист наших інтересів й інтересів наших партнерів у регіоні", – заявив він.

Джерела The Wall Street Journal, CNN, а також Bloomberg розповіли, що, на думку офіційних осіб Саудівської Аравії, Іран задумав напад, щоб відвернути увагу від загальнонаціональних протестів, які тривають у країни з вересня.

CNN нагадав, що Іран є головним регіональним суперником Саудівської Аравії. Країни розірвали дипломатичні відносини у 2016 році після того, як шиїтські демонстранти розгромили саудівське посольство в Тегерані, а також консульство в Мешхеді. Заворушення відбулися після страти в Саудівській Аравії 47 осіб, обвинувачених у пособництві тероризму та підбурюванні до масових заворушень, серед яких був шиїтський проповідник Німр аль-Німр. Після цього відносини між країнами залишалися напруженими, зокрема, повстанці-хусити, яких підтримує Іран, останніми роками атакували нафтові об'єкти в Саудівській Аравії та ОАЕ.

Крім того, іранська влада звинуватила Саудівську Аравію, а також США та Ізраїль у підбурюванні до демонстрацій, які спалахнули у вересні. Головнокомандувач Корпусу вартових ісламської революції Хосейн Саламі попередив Саудівську Аравію, що вона має обмежити висвітлення протестів на популярному серед іранців телеканалі Iran International.

"Це наше останнє попередження, тому що ви втручаєтеся у наші внутрішні справи через ці ЗМІ. Будьте обережні", цитує заяву Саламі Iran International.

Контекст:

Протести в Ірані спалахнули після смерті 22-річної студентки Махси Аміні, яку затримали за "неправильне носіння хіджабу". Свідки сказали, що Аміні побили у фургоні для затриманих, за три дні після цього вона померла. Поліція факт побиття заперечує, заявляючи, що студентка померла від серцевого нападу.

Її смерть викликала протести проти обмежень свобод в Ірані, зокрема жорстких правил носіння одягу. Протести охопили більшість провінцій Ірану. За оцінкою Reuters, це наймасовіші мітинги з 2019 року, коли в Ірані відбувалися протести через ціни на пальне. Тоді під час придушення мітингів було вбито, за даними агентства, приблизно 1500 осіб.

За даними неурядової організації Iran Human Rights, за час протестів в Ірані загинуло щонайменше 253 особи, зокрема 34 дитини.