Справа Полякова–Розенблата. Версія НАБУ
У п'ятницю, 7 липня, Національне антикорупційне бюро України оприлюднило деталі справи щодо народних депутатів Максима Полякова ("Народний фронт") і Борислава Розенблата (Блок Петра Порошенка). У матеріалі описано контакти нардепів щодо видобування бурштину з Катериною. Стверджують, що ця жінка була агентом антикорупційного бюро під прикриттям. Також НАБУ наводить записи переговорів підозрюваних, зроблені прихованою камерою. "ГОРДОН" наводить повний текст розслідування, опублікованого бюро.
Епізод I. Як народні депутати допомагають бізнесу
Дія перша. Злочинний задум
Вересень–жовтень 2016 року
До народного депутата Максима Полякова звертається глава секретаріату міжфракційного депутатського об'єднання "Депутатський контроль" Вадим Руденко з проханням "допомогти" іноземній компанії у видобуванні бурштину в Україні. Іноземна будівельна компанія, представником якої виступила Катерина, декларувала наміри інвестувати кошти в організацію легального видобування та законного експорту бурштину. Але реалізація цих намірів потребувала, із погляду компанії, внесення змін до законодавства.
Зв'язалася з Катериною Тетяна Л., помічниця нардепа Максима Полякова, яка повідомила про готовність депутата надати допомогу в ухваленні необхідних змін до законодавства. Зокрема мова йшла про внесення змін до проекту закону "Про видобування та реалізацію бурштину", автором якого є народний депутат Борислав Розенблат.
Про проект Закону України "Про видобування та реалізацію бурштину"
Проект Закону №1351-1 "Про видобування та реалізацію бурштину", автором якого є Борислав Розенблат, було зареєстровано у Верховній Раді 26 грудня 2014 року.
У супровідній записці до документа зазначено, що він "спрямований на створення сприятливих умов для розвитку в Україні нової галузі економіки, пов'язаної з видобуванням, реалізацією та обробкою бурштину, залучення у цю галузь інвестицій і нових технологій, зростання рівня життя населення в регіоні видобування бурштину, забезпечення охорони навколишнього природного середовища під час видобування корисних копалин та рекультивації ушкоджених земель, припинення незаконного видобування бурштину тощо".
23 квітня 2015 року законопроект узяли за основу в першому читанні.
Протягом лютого–серпня 2016-го його не раз вносили до порядку денного парламенту, однак до розгляду справа не дійшла.
7 лютого 2017 року під час пленарного засідання Верховної Ради цей проект закону відхилили.
Жовтень–листопад 2016
Максим Поляков звертається до автора законопроекту – Борислава Розенблата. Разом вони вирішують замість унесення поправок до цього документа зареєструвати ще два законопроекти – про внесення змін до Митного кодексу України – і роблять Катерині як представниці компанії "Фуджейра" пропозицію оплатити їхні "послуги" у розмірі $15 тис. (по $7,5 тис. кожному).
Про законопроекти про внесення змін до Митного кодексу України авторства нардепів Полякова та Розенблата
22 листопада 2016 року у Верховній Раді України було зареєстровано два законопроекти про внесення змін до Митного кодексу України:
• №5436 "Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування діяльності, пов'язаної з видобуванням бурштину)". Цей документ очікує розгляду в парламенті;
• №5437 "Про внесення змін до Митного кодексу України (щодо звільнення від оподаткування операцій із ввезення на територію України обладнання для промислового видобутку бурштину)". Законопроект розглянули у комітеті та занесли до порядку денного.
Ініціаторами цих двох законопроектів були нардепи Поляков і Розенблат.
Оскільки у помічниці Максима Полякова – Тетяни К. – із Катериною склалися дружні стосунки, народний депутат вирішив залучити її до реалізації задуму.
Дія друга. Реалізація плану "Законопроекти за винагороду"
Листопад 2016-го
Через надмірну увагу з боку ЗМІ народні депутати вимагають і отримують кошти від Катерини через своїх помічників і охоронців.
Зокрема, 22 та 28 листопада 2016 року помічниця нардепа Полякова Тетяна Л. отримала від Катерини $5 тис. і $2,5 тис. відповідно. 24 листопада 2016 року $7,5 тис. за вказівкою народного депутата Розенблата отримав його охоронець Богуслав Я.
Епізод II. Бізнес не для депутата
Дійові особи:
- Борислав Розенблат – народний депутат України;
- Богуслав Я. – охоронець Розенблата;
- Віктор А. – охоронець, помічник-консультант Розенблата;
- Катерина – представниця арабської компанії-нерезидента "Фуджейра", агент НАБУ під прикриттям;
- Посадові особи Держлісагентства, Держгеонадр, органів прокуратури, суду, місцевих органів влади Житомирської області.
Про постанову Кабінету Міністрів України щодо рекультивації земель, порушених унаслідок незаконного видобування бурштину
30 листопада 2016 року Кабінет Міністрів України ухвалив постанову №1063 "Деякі питання реалізації пілотного проекту рекультивації земель лісового фонду, порушених унаслідок незаконного видобування бурштину", якою затвердив порядок реалізації пілотного проекту рекультивації земель лісового фонду, порушених унаслідок незаконного видобування бурштину. 16 лютого 2017 року постанова Кабміну набула чинності.
Опираючись на цю постанову, Розенблат пропонує Катерині не чекати розгляду поданих раніше законопроектів у Раді, а створити юридичну особу в Україні, яка через дочірнє підприємство "Укрбурштин" – ВАТ "Державна акціонерна компанія "Українські поліметали" – зайнялася б видобуванням бурштину на території Житомирської області.
Відео: NABU / YouTube
Відео: NABU / YouTube
Катерина погоджується на план Розенблата: відповідне ТОВ було зареєстровано 28 січня 2017 року. Нардеп переконує Катерину, що здатен забезпечити п'ятирічний контракт між цим ТОВ і одним із державних підприємств-виконавців пілотного проекту на земельних ділянках Житомирської області. Водночас 60% видобутого бурштину віддаватимуть державі, 40% – залишаться в підприємства, а отриманий від продажу через посередника за ринковими цінами бурштин вони будуть ділити між собою. Після видобування бурштин експортуватимуть до арабських країн за мінімальною ціною, а прибуток у вигляді різниці між вартістю бренду в Україні та ціною продажу кінцевим покупцям буде генеруватися на банківському рахунку компанії, зареєстрованої в офшорній юрисдикції – вільній економічній зоні Сполучених Штатів Америки, яку Розенблат наказав створити Катерині.
Відео: NABU / YouTube
Дія друга. Земельні ділянки для "рекультивації"
Березень–травень 2017-го
На початку березня 2017 року Держлісагентство ухвалює рішення про виділення земельних ділянок лісового фонду в Житомирській області, необхідних для подальшого видобування бурштину. Однак згодом виявляється, що на деякі з них уже видано спеціальні дозволи на користування надрами іншим юридичним особам.
Однак Борислав Розенблат переконує, що за певне "заохочення" може вплинути на посадових осіб органів прокуратури та суддів, щоб домогтися скасування раніше виданих дозволів на користування надрами на зазначених земельних ділянках, щоб у майбутньому використовувати їх в інтересах компанії Катерини.
Відео: NABU / YouTube
Відео: NABU / YouTube
Дія третя. Проект "під ключ"
Травень–червень 2017-го
Оскільки укласти договір між ТОВ та ДП "Укрбурштин" ПАТ "ДАК "Українські поліметали" не вдається, Борислав Розенблат пропонує Катерині за винагороду в розмірі $200–250 тис. так званий проект під ключ. Мова йде про придбання земельних ділянок загальною площею 30 га і, за допомогою впливу народного депутата на ухвалення рішень посадовими особами Державної служби геології та надр України й органів місцевого самоврядування (Житомирської облради), одержати спеціальний дозвіл на користування надрами, щоб мати можливість почати видобування бурштину.
Відео: NABU / YouTube
Епізод ІІІ. Омана контрабандою
Дійові особи:
- Максим Поляков – народний депутат;
- Борислав Розенблат – народний депутат;
- Богуслав Я. – охоронець Розенблата;
- Катерина – представниця арабської компанії-нерезидента "Фуджейра", агент НАБУ під прикриттям.
Дія перша. Купити тонну бурштину
Березень–червень 2017-го
Борислав Розенблат запропонував Катерині придбати незаконно видобутий бурштин через офшорну шотландську компанію, яка би купила камені в Польщі. Цією угодою мав займатися компаньйон нардепа – Роман Р. 19 червня під час обшуків в одній із квартир у Києві детективи НАБУ та прокурори Спеціалізованої антикорупційної прокуратури виявили та вилучили понад 100 кг бурштину з так званої пробної партії для іноземної компанії.
Відео: NABU / YouTube