Спалах кору в Україні. Які симптоми, хто під загрозою і як захиститися G

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку у світі приблизно 3040 млн дітей хворіє на кір, понад 800 тис. із них помирають від інфекції та ускладнень
Фото: ЕРА

Із квітня 2017 року в Україні триває спалах кору, який останніми тижнями посилився й охопив нові регіони. Для невакцинованої людини ризик заразитися на кір під час контакту з хворим становить 90%. Хвороба може тривати до чотирьох тижнів і викликати серйозні ускладнення, включно з енцефалітом, та призвести до смерті. "ГОРДОН" відповідає на головні запитання про спалах кору.

В Україні епідемія кору?

В.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун зазначає, що епідемії кору зараз немає, але в окремих областях фіксують спалахи. Хвороба прийшла в Україну з Румунії, заявила Супрун.

За даними міністерства, у 2017 році в Україні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше випадків – в Івано-Франківській (1344), Одеській (1256) та Закарпатській (637) областях, спалахи також зареєстрували в Києві та у Львівській області. У січні 2018-го на кір захворіло 1285 осіб, серед них 856 дітей.

Із початку 2017 року від хвороби й ускладнень загинуло шестеро осіб, із них четверо діти (усі – в Одеській області). У Києві не щепленим дітям на місяць заборонили відвідувати школи, в Одесі пообіцяли записувати відеоуроки для дистанційного навчання невакцинованих дітей.

МОЗ підкреслює, що спалахи кору циклічні і повторюються кожні п'ять-шість років. Головна їхня причина – низький рівень охоплення щепленнями. У листопаді 2016 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) попереджала Україну про небезпеку епідемії: тоді за графіком було вакциновано менше ніж половину українських дітей. За словами Супрун, зараз в областях, де фіксують спалахи кору, вакциновано вже майже 80% дітей.

За даними ВООЗ, із 2000-го до 2015 року вакцинація дала можливість знизити смертність від кору на 79% і запобігла 20,3 млн смертей. Однак хвороба залишається однією з основних причин смерті дітей раннього віку: щороку у світі приблизно 30–40 млн дітей хворіє на кір, 800 тис. із них помирають від інфекції та ускладнень.

Супрун: Про епідемію мова не йде. Фото: Міністерство охорони здоров'я України / Facebook

Які симптоми кору?

Інкубаційний період кору триває від шести до 21 дня, після чого з'являються симптоми захворювання: висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфовузлів, запалення слизової оболонки очей (сльозотеча, світлобоязнь, гнійні виділення), пронос та блювота.

На четвертий або п'ятий день у хворого на обличчі і шкірі голови з'являється червоний висип, який потім поширюється на все тіло. Хвороба триває до чотирьох тижнів і більше.

Кір може викликати серйозні ускладнення – пневмонію, вушну інфекцію, запалення мозку (енцефаліт) – і призвести до інвалідності та смерті.

Як передається вірус кору?

Вірус Morbillivirus передається повітряно-крапельним шляхом. МОЗ України наголошує, що кір – одне з найзаразніших захворювань у світі. Вірус може жити в повітрі і на поверхнях до двох годин після того, як заражена людина покинула приміщення. Із 10 невакцинованих осіб, які контактують із хворим, буде заражено дев'ять.

У зоні ризику перебувають усі діти і дорослі, які не хворіли на кір та не робили щеплення від нього. До важкого перебігу кору найчастіше схильні діти, молодші від п'яти років, дорослі від 20 років, вагітні жінки та люди з будь-якими імунодефіцитними станами.

Вакцинація – єдиний спосіб захисту від кору. Фото: ЕРА

Як захиститися від кору?

Ліків від кору не існує, єдиний надійний метод профілактики – це щеплення. Вакцина від кору входить до складу вакцини КПК (від кору, паротиту та краснухи). У державних лікарнях такі щеплення роблять безкоштовно.

Повний захист від кору забезпечують дві вакцини КПК. Першу дозу зазвичай вводять після того, як дитині виповнився рік, другу – у шість років. Якщо дитині більше ніж шість років і їй не зробили жодного щеплення від кору, дві вакцини вводять з інтервалом не менше ніж місяць. Зробити щеплення від кору також можуть невакциновані підлітки і дорослі.

Якщо невакцинована дитина контактувала з хворим на кір, їй необхідно зробити щеплення протягом 72 годин. У деяких випадках також проводять екстрену профілактику шляхом уведення імуноглобуліну.

Існують тимчасові протипоказання до вакцинації КПК:

  • гострі захворювання з температурою вище ніж 38,5° С;
  • алергічна реакція на попередню дозу вакцини або один із її компонентів;
  • захворювання і стани організму, у яких після вакцинації імунітет може не сформуватися (наприклад, під час хіміотерапії, під час прийому стероїдних гормонів у великих дозах тощо);
  • вагітність.

Пропущені планові щеплення необхідно надолужити після закінчення протипоказань.

У вакцини КПК є побічні ефекти, проте, за даними Міністерства охорони здоров'я, складна реакція на вакцину зустрічається лише в одному випадку з мільйона, тоді як імовірність ускладнень та погіршення здоров'я на все життя після захворювання на кір становить 5%.

Ризики для вакцинованих і невакцинованих. Інфографіка: moz.gov.ua