Квасневський: Для Путіна Україна є питанням номер один
Квасневський відповідав на запитання колишнього віцепрем'єра Росії Альфреда Коха про санкції, які США готують проти Москви на випадок вторгнення РФ в Україну.
"Наскільки у Вашингтоні готові на санкції проти Москви, якщо станеться година Ч? Тому що на сьогодні той варіант санкцій, який пропонує [президент США Джо] Байден як санкції нищівні та зубодробні – цей варіант санкцій розглядали навесні минулого року як другий пакет санкцій за отруєння Навального. Згодом відбулася зустріч Путіна з Байденом. Після цього він узяв шестимісячне відтермінування, після цього другий пакет санкцій кудись розчинився. І тепер ті самі санкції, які нам пропонували як другий пакет за отруєння Навального, нам тепер обіцяють за напад на Україну. Я правильно розумію, що якщо напад не станеться, то санкцій не буде і ось цього другого пакету навіть за отруєння Навального не буде? І тоді чи не був увесь цей галас навколо ймовірного нападу на Україну не більше як трюком, щоб уникнути санкцій за порушення договору про заборону хімічної зброї?" – запитав Кох.
Квасневський відповів, що не може говорити від імені американського уряду, але висловив думку, що "все, що говорить Байден, – правильно".
"Я думаю, що Байден показав: він розуміє проблему і хоче відповісти на все, як тільки можливо. Він каже все, що має бути для Путіна сигналом: що не можна йти в Україну, не можна перейти цю лінію", – сказав експрезидент Польщі.
На його думку, якщо вторгнення не станеться, конфлікт між Україною та Росією триватиме.
"Для Путіна питання України є питанням номер один. У його стратегії, для його місця в історії це найголовніше. Якщо він матиме Україну у своїх руках – він переможець. Він буде серед своїх героїв, як Петро Великий, Катерина Велика чи Йосип Віссаріонович", – додав Квасневський.
Контекст:
Навесні 2021 року Росія нарощувала війська поблизу кордону з Україною та в окупованому Криму. Наприкінці жовтня американські ЗМІ почали повідомляти, що Росія знов стягує війська до кордону з Україною.
У зв'язку з цією ескалацією США та країни ЄС останнім часом говорять про можливі нові санкції проти Росії. Проте держсекретар США Ентоні Блінкен вважає, що мета санкцій полягає у стримуванні російської агресії, а якщо їх ввести зараз, це стримування припиниться.
Президент США Джо Байден 25 січня 2022 не відкидав і прямих санкцій проти лідера РФ Володимира Путіна, але тільки в разі повномасштабного вторгнення.
28 січня президент України Володимир Зеленський заявив, що Захід має запроваджувати санкції проти Росії до початку повномасштабної війни в Україні, а не після, глава держави вважає, що санкції вже після повномасштабного вторгнення Росії – це санкції не для захисту України, а захисту Європи.
31 січня прессекретарка Білого дому Джен Псакі повідомила, що США підготували санкції щодо низки осіб із російської еліти в разі подальших кроків Росії щодо нападу на Україну.