НАБУ почало застосовувати таку логіку: є "стрілочник" в "Укренерго", але що з нього взяти? Зате є банк "Альянс", із якого можна взяти досить багато
Покарання невинних і збагачення несумлінних. Частина 2. Короткий опис "попередньої серії".
Один із найбільших трейдерів країни з торгівлі електроенергією за жахливої халатності посадовців "Укренерго" сформував перед державною компанією борг на 1,4 млрд грн. Простими словами, реалізував електроенергію, за яку не розрахувався з державою. Більше того, забрав з "Ощадбанку" свій забезпечувальний депозит (що виступав своєрідною страховкою розрахунків) на сотні мільйонів гривень і вивів ці гроші за кордон.
Тільки зараз НАБУ підійшло до розкриття цієї справи. Але, як завжди буває, замість повернення вкраденого відбувається пошук "стрілочників", а гроші вимагають повернути не за рахунок тих, хто їх украв, а стягнути їх... із банку "Альянс", який не має до цих оборудок ніякого відношення. Відповідну справу розслідувало НАБУ відносно нанесення трейдером ТОВ "Юнайтед Енерджі" збитків державі на суму 176 млн грн.
В "Ощадбанку" знаходився депозит ТОВ "Юнайтед Енерджі", який мав покривати небаланси цього трейдера перед "Укренерго". Але для отримання цієї компенсації "Укренерго" мала надати в "Ощадбанк" відповідні розпорядження і присвоїти трейдеру статус "переддефолтний". Та це було зроблено із суттєвим запізненням, завдяки чому трейдер устиг забрати свої гроші зі спеціального рахунку в "Ощадбанку" й перевести їх за кордон та в інші банки.
Загальна сума заборгованості ТОВ "Юнайтед Енерджі" перед "Укренерго" склала більше ніж 1,409 млрд грн – саме на цю суму "Укренерго" поставила неоплаченої електроенергії, зменшивши свої активи і збільшивши активи трейдера. Повернути ці гроші тепер буде вкрай важко. На що розраховували учасники схеми? А вони розраховували, що існує банк "Альянс", який надав банківську гарантію. Але гарантія банку надається відповідно до чітких законодавчих правил і норм.
Відповідно до встановлених правил і самого договору, гарантія може бути активована лише у випадку, якщо інші учасники виконали всі свої обов'язки. Логіка учасників схеми (повісити все на банк) тут цілком проглядається. Але, на жаль, таку ж логіку почало застосовувати НАБУ: є "стрілочник" в "Укренерго", але що з нього взяти? Зате є банк, із якого можна взяти досить багато.
А для цього банк треба "примусити" до цього, зокрема шляхом звинувачення і безпідставного "вписування" у схему. Отже, продовження "силової епопеї" з покарання невинних і збагачення несумлінних. НАБУ вперто продовжує свою "тактику", яка полягає в тому, що треба "працювати" з тими, у кого є гроші (банк), а не з тими, хто ці гроші незаконно вивів із країни (енерготрейдер). Складається враження, що є і, так би мовити, "побіжні цілі" – вивести з-під відповідальності посадових осіб "Укренерго", які "проґавили" цю схему. Хоча у "проґавили" віриться з трудом.
Отже, НАБУ вимагає від суддів, які розглядають позов "Укренерго" до банку "Альянс", залучення НАБУ в якості третьої особи на стороні "Укренерго".
Чому не на стороні банку, який у даному випадку є постраждалою стороною (репутація, ризики списання коштів), а саме на стороні "Укренерго", чиї дії чи бездіяльність призвели до вказаних негативних наслідків? Хоча така позиція НАБУ зрозуміла, виходячи з логіки "дійства": через свою участь умовно "продавити" необхідні рішення, адже реальних аргументів проти банку у слідчих немає. Таким чином, НАБУ не тільки знижує ефективність розслідування й "шукає не там", але, по суті, втручається в господарчий процес і виступає на стороні державної структури, яка сама винна у втраті значної суми коштів, які можна вважати державними.
Дії НАБУ протирічать судовій практиці, залучення НАБУ ніяк не може вплинути на ефективність судового процесу – це суто піар і спроба "подивитися в очі суддям". До речі, ВАКС арештував 657 млн грн на рахунках ТОВ "Нью Енерджі Юкрейн" (що були перераховані з рахунків трейдера ТОВ "Юнайтед Енерджі") з метою подальшої спецконфіскації. Тобто вже є судове рішення, яке прямо вказує на тих, чиї дії призвели до негативних наслідків, – на енерготрейдера й "Укренерго".
Неформально навіть працівники "Укренерго" визнають, що компанія "неправа" і що банк просто "зробили винним". Але визнати це офіційно – це понести відповідальність. Поки в "Укренерго" знайшли "цапа-відбувайла" у вигляді рядового фахівця, який "не угледів". Для НАБУ ця справа могла стати унікальною початковою ланкою для того, аби розплутати весь клубок схем на енергоринку: від купівлі електроенергії з дисконтом для структур, які пов'язувалися з олігархом Коломойським, до ситуації, описаної вище.
Це мав би бути потужний "енергетичний кейс" зі вскриттям багатошарової корупції та лобізму, у яких, цілком імовірно, були задіяні й державні структури. Тоді слідчим можна було й орденів не пошкодувати. Але хто ж буде цим займатися – адже так просто все "повісити на банк" і закрити справу. Покарання невинних і нагородження несумлінних.
Джерело: Алексей Кущ / Facebook