Кравчук допустив напад Росії з півдня України через відсутність води у Криму
Питання прісної води у Криму в майбутньому загостриться. Через це Росія може почати атаку на Херсон і Маріуполь, щоб забезпечити півострів водою, вважає перший президент України Леонід Кравчук.
Росія як держава-окупант відповідає за забезпечення водою жителів анексованого Криму згідно з міжнародним правом, заявив в інтерв'ю "Радіо Свобода" голова української делегації у тристоронній контактній групі щодо мирного врегулювання ситуації на Донбасі, перший президент України Леонід Кравчук.
"Зараз я бачу, що Крим хочуть перетворити на військову базу і вже введений Крим у систему Російської Федерації, став одним із її округів, тобто тепер за все несе відповідальність Росія. І Україна просто так поставляти воду у Крим не буде. Тому що ми не знаємо, кому ця вода піде – громадянам на полив, чи військовим заводам, чи ще комусь. За все несе відповідальність Росія. Коли Крим стане українським, вода туди, повірте, піде як треба", – пояснив він.
Перший президент допустив, що питання води у Криму загострюватиметься. Він не відкидає, що Росія здійснюватиме спроби отримання води з материкової України.
"Я думаю, що це буде один із поштовхів для Росії пробити дорогу звідти в Україну. Херсон, Маріуполь – цю частину вони хочуть якось пробити до Криму, щоб забезпечити Крим водою. Можливо, це буде одна з причин більших атак чи більших агресивних кроків Росії. Це можливо. Але примусити у такий спосіб Україну постачати воду – нічого не вийде", – спрогнозував Кравчук.
У серпні голова української делегації у ТКГ говорив, що Україна може відновити подавання води в окупований Крим лише в разі гуманітарної катастрофи, пов'язаної з водою.
Україна забезпечувала через Північно-Кримський канал до 85% потреб Криму у прісній воді. Після окупації Криму РФ навесні 2014 року Київ припинив подавати воду на півострів. У квітні 2017 року кримська влада запевняла, що їй вдалося повністю подолати цю проблему, але, як повідомляли експерти виданню "Крим.Реалії", ця інформація не відповідає дійсності. За даними ЗМІ, у Криму поки не знайшли альтернативи постачанню дніпровської води, окрім масштабного викачування підземних вод.
У червні 2019 року експостпред президента України в АРК Борис Бабін заявив, що окупанти пропонували хабар за відновлення водопостачання у Крим.
У вересні начальник управління Північно-Кримського каналу Сергій Шевченко говорив, що подавати воду з материкової України у Крим технічно неможливо.
Голова бюджетного комітету Верховної Ради, нардеп від "Слуги народу" Юрій Арістов повідомив журналістам програми "Схеми" ("Радіо Свобода"), що вийшла в ефір 30 січня 2020 року, що українська влада розглядала ідею продавати воду у Крим. Представник президента України у Криму Антон Кориневич у відповідь заявив, що Україна не має наміру відновлювати подавання води у Крим до деокупації півострова.
Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль сказав, що постачання прісної води з материкової частини України в окупований Крим можливе лише в разі гуманітарної катастрофи на півострові.
Наприкінці 2020 року так званий "глава Криму" Аксьонов заявив, що опріснення води стане можливим мінімум за кілька років, але пізніше визнав, що "іншого шляху немає".
10 березня очільник підконтрольного Кремлю парламенту Криму Володимир Константинов заявив, що "влада" Криму готується подати щодо України позов за "водну блокаду" після перекриття Північно-Кримського каналу. За словами Константинова, серед відповідачів будуть глава Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров і ексвіцепрем'єр Автономної Республіки Крим Андрій Сенченко.