Кулеба: Крим – це рестарт України як міжнародного гравця
Кулеба підкреслив, що Кримська платформа – перший для країни проєкт такого масштабу та амбітності, брати участь у якому погодилися понад 40 держав і міжнародних організацій.
"Коли ми вперше почали говорити про Кримську платформу з нашими партнерами, то країни, які зараз братимуть участь у саміті на високому рівні, спочатку не хотіли нічого навіть слухати про ідею саміту. Перша реакція на Кримську платформу: "Навіщо дублювати зусилля? До чого це призведе? А які ваші цілі? А навіщо це нам? А поясніть, у чому наша вигода"... І це магія, дипломатична магія, коли починаєш із цього, а потім ці самі люди на фінішній прямій тобі кажуть: "Клас, круто, ми готові, давайте ми ще ось це зробимо". Просто це і означає бути гравцем. І Крим – це рестарт України як міжнародного гравця", – сказав міністр.
Він відмовився конкретизувати, хто із країн-партнерів яку допомогу готовий надати, зазначивши, що перемовний процес іще триває, але інші країни виявляють інтерес до допомоги в певних напрямках, у кого в яких сферах більше досвіду і компетенцій. На думку міністра, важливо, що "вже всі займаються Кримом, уже всі думають, що можна зробити для Криму".
"Ми сім років щодо Криму були жертвою, тільки й розповідали, як нам погано, як нас образили, як усе погано в самому Криму. Ми переходимо від статусу жертви до статусу рятувальника, безумовно", – підкреслив Кулеба.
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав і урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентської спільноти, у форматі експертної мережі.
Формат Кримської платформи став необхідним після того, як президент України Володимир Зеленський "кілька разів безрезультатно намагався порушити питання деокупації Криму на міжнародних майданчиках", зокрема під час саміту країн "Нормандської четвірки" 2019 року, говорив заступник глави Офісу президента Ігор Жовква.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочнуть на інавгураційному саміті 23 серпня. На ньому планують ухвалити документ під назвою "Кримська хартія", який засудить політику Росії щодо окупованого Криму.
У міністерстві закордонних справ Росії назвали "нелегітимними" спроби України повернути окупований Росією Крим, зокрема за допомогою ініціативи "Кримська платформа". За інформацією ЗМІ, РФ намагалася зірвати саміт, аж до того, що шантажувала учасників.
Участь у саміті підтвердило 44 країни та організації, розповів Кулеба 19 серпня. На рівні президентів і глав урядів буде представлено 13 країн, також буде президент Євроради Шарль Мішель.