Окупанти у Криму висунули нове обвинувачення заступнику голови Меджлісу Джелялову

Джелялов розповів, що йому не віддають надіслані листи
Фото: crimean-solidarity.org

Російська окупаційна влада висунула заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялову нове обвинувачення – у контрабанді вибухового пристрою. Про це 8 листопада у Facebook повідомив його адвокат Микола Полозов.

"Сьогодні Нарімана Джелялова звинуватили в контрабанді вибухового пристрою. Тобто у незаконному перетині через митний кордон Митного союзу в межах ЄврАзЕС вибухового пристрою, вчиненого організованою групою (ч. 3 ст. 226.1 Кримінального кодексу РФ)", – зазначив адвокат.

Санкція за цією статтею передбачає від семи до 12 років позбавлення волі.

"Після оголошення нового обвинувачення відбувся допит обвинуваченого. Однак Наріман, як і раніше, скористався правом обвинуваченого не давати свідчень. До початку слідчих дій мені з моєю колегою, адвокаткою Еміне Амілєвою вдалося поспілкуватися з Наріманом наодинці. Стан здоров'я у нього задовільний. Настрій гарний, настрій бадьорий",  пише Полозов.

Джелялов розповів, що у четвер, 4 листопада, його перевезли із 15-го відділення психіатричної лікарні, де він був на експертизі, назад до СІЗО.

"Точно в ту саму камеру у спецблоці, де він перебував до експертизи. Навіть співкамерник залишився незмінним. Умови утримання Нарімана залишилися незмінними. Водночас він повідомив нам, що його камера (та й увесь спецблок) не опалюють. У зв'язку з майбутнім похолоданням у Криму це може стати серйозною проблемою. Окрім того, вікно в камері не зачиняється повністю", – наголошує адвокат.

Джелялову не передають листи: віддали лише одного, а решта лежать у цензора. Тому про події зовнішнього світу він зараз може дізнаватись лише в адвокатів, зазначає Полозов.

"Незважаючи на тюремне ув'язнення, незважаючи на нове абсолютно абсурдне обвинувачення, Наріман Джелялов не зламаний і готовий продовжувати боротьбу", – резюмував адвокат.

Контекст:

3–4 вересня 2021 року у Криму російські силовики провели обшуки та затримали кількох кримських татар, зокрема братів Ахтемових та Джелялова, у справі про вибух на газопроводі у Сімферопольському районі.

Прокуратура АРК та Севастополя відкрила кримінальне провадження про викрадення людей та порушення недоторканності житла. Також у зв'язку із затриманням Джелялова та інших кримських татар порушили кримінальне провадження за ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

Президент України Володимир Зеленський та МЗС України пов'язали нові затримання на окупованому півострові з початком роботи Кримської платформи.

6 вересня підконтрольний окупантам "Київський районний суд" Сімферополя на два місяці заарештував Джелялова. По два місяці арешту дістали також брати Ахтемови. 28 жовтня "суд" в окупованому Сімферополі продовжив їм запобіжний захід до 23 січня 2022 року.

Їх обвинувачують у скоєнні диверсії у складі організованої групи (п. "а" ч. 2 ст. 281 Кримінального кодексу РФ). Санкція статті передбачає від 12 до 20 років позбавлення волі.

Джелялов усі обвинувачення заперечує. Асан Ахтемов заявив, що дав свідчення під тортурами. Він розповів, що його вивозили до лісу, ставили навколішки біля викопаної ями та імітували розстріл, стріляючи над головою.

На початку жовтня Джелялова відправили до психіатричної лікарні на експертизу, хоча, за словами адвоката, підстав для її призначення не було. У МЗС України це рішення окупаційної влади півострова назвали "каральною практикою в найкращих радянських традиціях".