У МЗС України засудили продовження арешту в окупованому Криму Джелялову та братам Ахтемовим

У МЗС України висунули вимогу РФ звільнити всіх незаконно затриманих та засуджених громадян України в тимчасово окупованому Криму
Фото: depositphotos.com
Заступниця міністра закордонних справ України Еміне Джапарова у Twitter 28 жовтня засудила рішення "суду" в окупованому Сімферополі про продовження арешту першому заступнику голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріману Джелялову, а також кримським татарам Азізу та Асану Ахтемовим.

Рішення "суду" вона назвала "передбачуваним".

"РФ має звільнити усіх незаконно затриманих та засуджених громадян України в тимчасово окупованому Криму", – написала заступниця глави МЗС.


Контекст:

Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин та незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу.

Після окупації, за даними правозахисників міжнародної організації Human Rights Watch, ситуація з правами людини у Криму значно погіршилася. Під різними приводами, зокрема боротьби з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар.

3–4 вересня 2021 року у Криму російські силовики провели обшуки та затримали кількох кримських татар, зокрема братів Ахтемових та Джелялова, у справі про вибух на газопроводі у Сімферопольському районі.

Прокуратура АРК та Севастополя відкрила кримінальне провадження про викрадення людей та порушення недоторканності житла. Також у зв'язку із затриманням Джелялова та інших кримських татар було відкрито кримінальне провадження за ст. 438 Кримінального кодексу України (порушення законів та звичаїв війни).

Президент України Володимир Зеленський та МЗС України пов'язали нові затримання на окупованому півострові з початком роботи Кримської платформи.

6 вересня підконтрольний окупантам "Київський районний суд" Сімферополя на два місяці заарештував Джелялова. По два місяці арешту дістали також брати Ахтемови. 28 жовтня "суд" в окупованому Сімферополі  продовжив їм запобіжний захід до 23 січня 2022 року.

Їх обвинувачують у скоєнні диверсії у складі організованої групи (п. "а" ч. 2 ст. 281 Кримінального кодексу РФ). Санкція статті передбачає від 12 до 20 років позбавлення волі.

Джелялов усі обвинувачення заперечує. Асан Ахтемов заявив, що дав свідчення під тортурами. Він розповів, що його вивозили до лісу, ставили навколішки біля викопаної ями та імітували розстріл, стріляючи над головою.

На початку жовтня Джелялова доправили до психіатричної лікарні на експертизу, хоча, за словами адвоката, підстав для її призначення не було. У МЗС України це рішення окупаційної влади півострова назвали "каральною практикою у найкращих радянських традиціях".