Посольство РФ у Великобританії порівняло референдум про Brexit із незаконним референдумом щодо Криму
У посольстві РФ у Великобританії відповіли на статтю британського міністра закордонних справ Бориса Джонсона "Чотири роки після незаконної анексії Криму".
Посольство РФ у Великобританії порівняло референдум щодо виходу Великобританії з Євросоюзу і псевдореферендум, який став приводом для анексії РФ українського Криму. Про це йдеться у відповіді дипломатичного відомства на статтю міністра закордонних справ Великобританії Бориса Джонсона "Чотири роки після незаконної анексії Криму".
У посольстві заявили про "четверту річницю державного перевороту в Києві, який підтримували Великобританія і Захід загалом".
"Саме насильницьке зміщення законно обраного президента (екс-президент України після протестів у лютому 2014 року втік до РФ. Парламент визнав його самоусуненим від виконання обов'язків. – "ГОРДОН") відкрило шлях до влади самопроголошеному "уряду переможців", де химерно поєдналися проєвропейськи налаштовані ліберали і вкрай праві екстремісти, і дало поштовх подіям, які в підсумку призвели до возз'єднання Криму з Росією", – ідеться в заяві.
Відомство зазначило, що в статті Джонсона є чотири тези, із якими в РФ "не можуть погодитися". Зокрема, там стверджують, що "референдум" в Криму було проведено за принципом самовизначення народів, закріпленим у Статуті ООН, Міжнародному пакті про громадянські і політичні права 1966 року і в Декларації принципів міжнародного права 1970 року.
"Як видається, демократичне волевиявлення народу має бути головним критерієм під час оцінювання політичних подій, де б вони не відбувалися. Із цього погляду корисним прикладом є британський досвід, чи йдеться про вихід з ЄС, Фолкленди, Гібралтар чи Шотландію", – заявили в посольстві.
Окрім цього, російське відомство згадало про сербський конфлікт.
"Джонсон згадує про "перший після 1945 року випадок насильницького перекроювання кордонів у Європі". Думаю, у сербського народу своя думка щодо цього. У 1999 році внаслідок 78 днів бомбардувань Югославії силами НАТО було фактично знищено державність цієї країни, від якої насильно (і без жодного референдуму) було відірвано автономний край Косово. Цю ситуацію корисно порівняти з Кримом, де не прозвучало жодного пострілу й відбулося всенародне голосування", – ідеться в заяві.
Також у посольстві відповіли на заяву Джонсона, що РФ, анексувавши Крим, порушила зобов'язання, узяті на себе під час підписання Будапештського меморандуму.
"Тут напрошуються два коментарі. По-перше, втрата Україною територіальної цілісності стала результатом складних внутрішніх процесів і демократичного рішення народу Криму. У Будапешті Росія справді обіцяла поважати кордони України – це зобов'язання стосується всіх країн і закріплене в Статуті ООН. Але ми ніколи не підписувалися під тим, щоб змушувати будь-який регіон України залишатися у складі цієї країни всупереч волі його населення. По-друге, у Будапешті сама Україна взяла зобов'язання протидіяти зростанню агресивного націоналізму й шовінізму. Це зобов'язання явно порушують, і до речі, ми не бачили активної реакції на це з боку Великобританії як одного з гарантів Будапешта", – заявили у відомстві.
Російське посольство, окрім цього, заявило, що Росія підтримує кримських татар на півострові, визнала кримськотатарську мову офіційною в Криму і 2017 року виділила на програму підтримки цього народу $50 млн.
"На цьому тлі не дивно, що Міжнародний суд ООН відкинув вимогу України наказати Росії "припинити акти політичного й культурного переслідування кримсько-татарського народу". Насправді за останні чотири роки кримським татарам удалося успішно вирішити цілу низку проблем, які залишалися невирішеними протягом 23 років під владою незалежної України... Як видається, британській владі пора переглянути своє ставлення до процесів, що відбуваються в Україні. В іншому разі нескінченне висування необґрунтованих звинувачень на адресу Росії лише посилає неправильні сигнали й заохочує київський режим до продовження його саморуйнівної політики", – заявили у відомстві.
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна та більшість країн світу. Зараз між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії Росії на півострові, особливо кримських татар, заявляли в міжнародній правозахисній організації Human Rights Watch.
У звіті правозахисної організації Amnesty International за 2017 рік вказано, що влада в окупованому Росією Криму залякувала й труїла своїх критиків і відкривала проти них кримінальні провадження.
19 квітня 2017 року Міжнародний суд ООН погодився запровадити заходи за позовом України проти Росії для захисту національних меншин в окупованому Криму. Суд зобов'язав РФ утриматися від обмежень прав кримських татар на представництво своїх інтересів (ідеться, зокрема, про необхідність забезпечити діяльність Меджлісу), а також відновити освітній процес українською мовою.