Катастрофа літака МАУ в Ірані. П'ять країн опублікували спільну заяву
Україна, Канада, Швеція, Афганістан і Великобританія продовжують спільну роботу, щоб досягти прозорого розслідування трагедії рейсу PS752.
Україна, Канада, Швеція, Афганістан і Великобританія опублікували спільну заяву, присвячену 100 дням від моменту аварії літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані. Заяву держав – учасниць Міжнародної групи з координації допомоги жертвам катастрофи рейсу PS752 оприлюднено 16 квітня на сайті Міністерства закордонних справ України.
"Виповнюється 100 днів із моменту трагедії рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України": 176 осіб безневинно загинули, коли 8 січня ракета "земля – повітря" збила їхній літак у небі над Тегераном. Ми надалі подумки з родинами жертв", – ідеться в повідомленні.
Також члени координаційної групи запевнили родичів жертв авіакатастрофи, що міністри п'яти країн продовжують спільну роботу, "відстоюючи повну відповідальність, прозорість, справедливість і компенсації, а також повне, незалежне і прозоре розслідування, аби допомогти родинам і близьким подолати горе, яке вони переживають".
Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо 9 січня, посилаючись на дані розвідки, заявив, що Boeing 737-800 збила іранська ракета "земля – повітря". Про це заявили прем'єр-міністр Великобританії Борис Джонсон і прем'єр-міністр Австралії Скотт Моррісон. Вони припустили, що це сталося ненавмисно. В Ірані спочатку називали таку версію брехнею.
11 січня Генштаб збройних сил Ірану заявив, що літак МАУ іранські військові збили помилково. У відомстві стверджують, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції й "за формою та висотою польоту нагадував ворожий об'єкт".
20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".
Телеканал "1+1" 2 лютого опублікував розшифрування переговорів диспетчерської вежі аеропорту Тегерана і пілота рейсу EP3768 іранської авіакомпанії Iran Aseman Airlines, що відбулися вранці 8 січня 2020 року, у день катастрофи літака МАУ. Як свідчить розшифрування, рейс EP3768 Шираз – Тегеран виконував приземлення приблизно о 6.20 8 січня, майже одночасно зі злітанням українського борту. Пілот іранського рейсу повідомив диспетчеру, що бачив слід від польоту ракети, а потім вибух у повітрі.
За даними Radio Farda, Іран пропонує Україні визнати "людську помилку" як причину катастрофи літака МАУ.