Витік інформації про катастрофу літака МАУ – це НП. Але порівняно із зачисткою місця аварії бульдозерами це ніщо – юрист Козлов
Наміри Ірану не надавати Україні даних про катастрофу літака МАУ – це набагато серйозніше, ніж витік інформації про розслідування в українські ЗМІ, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист, експерт з авіаційного права Андрій Козлов.
Витік інформації в українські ЗМІ про катастрофу літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані – це надзвичайна подія, але вона не настільки істотна, як зачистка місця події бульдозерами, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" юрист, експерт з авіаційного права Андрій Козлов.
"Дуже схоже, що Україна допустила витік інформації, яка стосується розслідування. Я не вірю, що до цього причетний якийсь іранський шпигун. І з одного боку, так – витік матеріалів шкодить розслідуванню, це погано. Усі записи мають ретельно оберігати. Але порівняно із зачисткою місця події бульдозерами й намірами не надавати інформацію українській стороні витік – це дурниця. Тому що така поведінка порушує всі основи розслідування. Так, іранці мають право проводити розслідування, але уповноважені представники країн, які мають право брати в ньому участь, також можуть ознайомлюватися з матеріалами", – зазначив юрист.
За його словами, ненадання матеріалів розслідування порушить права тих країн, які мають підготувати відповідні звіти про катастрофу.
"Розслідування завершують підготовкою проєкту звіту. І з цього моменту в інших держав є 60 днів, щоб висунути пропозиції та зауваження. По суті, це їхнє основне право. А якщо не надавати своєчасно матеріалів розслідування, не давати можливості брати участь у нарадах та робити заяви, то це право ставиться під загрозу. Я б сказав так: витік інформації – це переважно НП. Але порівняно із зачисткою місця аварії літака МАУ бульдозерами це ніщо", – резюмував Козлов.
В Ірані заявили, що більше не будуть ділитися з українською стороною деталями розслідування катастрофи літака МАУ через витік інформації в українські ЗМІ.
Пасажирський літак Boeing 737-800 "Міжнародних авіаліній України", який прямував рейсом PS752 Тегеран – Київ, розбився 8 січня поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України.
Спочатку влада Ірану наполягала на технічній несправності або нещасному випадку як головній причині катастрофи, однак 11 січня Генштаб збройних сил Ірану визнав, що літак МАУ збили іранські військові. У відомстві стверджували, що катастрофа сталася незабаром після обстрілу Іраном військових баз США в Іраку. Літак, як зазначено в повідомленні, наблизився до одного з важливих об'єктів іранського Корпусу вартових ісламської революції й "за формою та висотою польоту був схожим на ворожий об'єкт".
20 січня в офіційному звіті Іран визнав, що дві ракети "Тор-М1" класу "земля – повітря" було випущено по повітряному судну за три хвилини після вильоту з аеропорту "Імам Хомейні".
Телеканал "1+1" 2 лютого опублікував розшифрування переговорів диспетчерської вежі аеропорту Тегерана і пілота рейсу EP3768 іранської авіакомпанії Iran Aseman Airlines, які вели вранці 8 січня 2020 року, у день катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані.
Як випливає з розшифрування, рейс EP3768 Шираз – Тегеран виконував приземлення приблизно о 6.20 8 січня, майже одночасно зі зльотом українського борту. Пілот іранського рейсу повідомив диспетчеру, що бачив на маршруті слід від польоту ракети, а потім і вибух у повітрі.
Згідно з додатком 13 до Конвенції про міжнародну цивільну авіацію, розслідувати авіакатастрофу зобов'язана держава, де вона сталася. Ця держава може передати право проводити розслідування державі, де судно зареєстровано чи експлуатують. Держави, де було зроблено, зареєстровано, експлуатовано літак, а також держави, чиї громадяни загинули в катастрофі, можуть призначити своїх представників у слідчу групу.