Біля ЗАЕС зруйновано одну зі станцій зовнішнього радіаційного контролю – МАГАТЕ
За 16 км від окупованої країною-агресором Росією Запорізької атомної електростанції знищено одну із зовнішніх станцій радіаційного контролю. Про це повідомив глава Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, пише 27 червня сайт організації.
За даними агентства, які дістали від росіян, це сталося внаслідок обстрілу й пожежі. Експерти МАГАТЕ не змогли потрапити на місце, щоб підтвердити факт пошкодження.
Гроссі заявив, що знищення станції ще більше зменшує можливість виявлення й вимірювання радіоактивних викидів під час аварійної ситуації.
"Функціонування обладнання дистанційного радіаційного контролю є найважливішою частиною гарантування ядерної безпеки в усьому світі. Ці системи важливі для постійного моніторингу рівнів радіації та, у разі надзвичайної ситуації, для швидкої оцінки поточного й потенційного радіологічного впливу й того, які захисні заходи можуть знадобитися", – сказав він.
У МАГАТЕ зазначили, що з початку повномасштабної агресії РФ вийшла з ладу четверта частина із 14 таких моніторингових станцій.
"Втрата однієї станції радіаційного контролю не має прямого впливу на безпеку на ЗАЕС, але є частиною ерозії комплексу заходів безпеки під час війни, яка триває, що залишається джерелом глибокого занепокоєння", – додав глава агентства.
Контекст:
ЗАЕС опинилася під окупацією російських військових на початку березня 2022 року й відтоді працює під їхнім контролем. Станцію кілька разів повністю від'єднували від мережі.
Україна наполягає на виведенні російських окупантів зі станції. Президент України Володимир Зеленський заявляв, що поки на ЗАЕС перебувають російські солдати, "світ залишається на межі радіаційної катастрофи".
Згідно з інформацією МАГАТЕ, з 1 лютого російське окупаційне керівництво ЗАЕС заборонило доступ до станції працівникам, які не набули громадянства РФ і не уклали договору з "Росатомом".
12 квітня ЗМІ написали, що президент країни-агресора РФ Володимир Путін повідомив МАГАТЕ про план перезапустити ЗАЕС, що значно підвищує ризик інциденту на найбільшій АЕС Європи.