Одразу три українські АЕС скоротили виробництво електроенергії через нові удари РФ – МАГАТЕ

Гроссі заявив про зниження виробництва електроенергії українськими АЕС
Фото: EPA

Три активні атомні електростанції (АЕС) України знизили виробництво електроенергії після нових атак Росії на енергетичну інфраструктуру країни. Про це 28 листопада заявив генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі, якого процитував сайт агентства.

У заяві йдеться про те, що до такого запобіжного заходу Хмельницька, Рівненська й Південноукраїнська АЕС вдалися вдруге менш ніж за два тижні. На цих атомних електростанціях загалом дев'ять реакторів, і всі вони знизили потужність. Один реактор на Рівненській АЕС узагалі від'єднали від мережі, заявив Гроссі.

Три станції й далі отримували електроенергію ззовні, попри те, що Хмельницька АЕС втратила зв'язок із двома лініями електропередавання.

"Енергетична інфраструктура України є надзвичайно крихкою та вразливою, що ставить ядерну безпеку під великий ризик. Я ще раз закликаю до максимальної військової стриманості в районах, де розташовані основні об'єкти ядерної енергетики та інші об'єкти, від яких вони залежать", – заявив Гроссі.

Від українських офіційних осіб повідомлень про пряме пошкодження АЕС не надходило, проте в МАГАТЕ кажуть, що Київ поінформував їх щодо російський ударів, які вкотре вплинули на електричні підстанції, котрі АЕС використовують для передавання й отримання електроенергії за межами майданчика.

Підстанції, визначені МАГАТЕ як важливі для ядерної безпеки, пошкодили під час попередніх російських атак, зокрема в серпні, ідеться в заяві. Команди агентства відвідали сім підстанцій, розташованих за межами АЕС по всій Україні, у вересні й жовтні, щоб оцінити ситуацію. Зазначають, що фахівці виявили там "великі пошкодження" й дійшли висновку, що спроможність мережі забезпечити надійне електропостачання України за межами майданчика АЕС "було значно скорочено".

"МАГАТЕ й далі оцінюватиме ступінь пошкодження об'єктів і ліній електропередавання, які є важливими для ядерної безпеки. Також і далі робитимемо все від нас залежне, щоб зменшити ризик ядерного інциденту під час цієї трагічної війни", – додав Гроссі.